Τετάρτη 7 Μαρτίου 2012

Το πρώτο βήμα για το... έκτο!!

Ο Ηρακλής επικράτησε του ΠΑΟΚ με 3-0 σετ, προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου και φορτσάρει για το έκτο Κύπελλο της ιστορίας του.
Το πρώτο βήμα για το... έκτο
Ο Ηρακλής έστω και χωρίς τον Ντεσπέιν είχε τις λύσεις για να κάμψει την αντίσταση του ΠΑΟΚ και να προκριθεί στα ημιτελικά. Όμως δυσκολεύτηκε αρκετά. Αν και μπήκε στο τάραφλεξ για να καθαρίσει το ματς γρήγορα, βρέθηκε αντιμέτωπος με έναν σκληροτράχηλο «Δικέφαλο του Βορρά». Ο Πελεκούδας ήταν ο πρωταγωνιστής στην αρχή του πρώτου σετ για τον «Γηραιό» και μετά ο Κράβαρικ πήρε από το χέρι τον Ηρακλή και τον έφτασε στο υπέρ του 20-15. Όμως, οι παίκτες του Γιάννη Μέλκα είχε άλλη άποψη και κυνήγησε ότι καλύτερο μπορούσε. Έφτασε το ματς στο 22-21 αλλά μετά οι «κυανόλευκοι» σοβαρεύτηκαν και έφτασαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-22.
Ο ΠΑΟΚ αν και βρισκόταν πίσω στα σετ με 1-0, δεν λύγισε και το πάλεψε. Στην αρχή του δεύτερου σετ ήταν κοντά στο σκορ και πολλές φορές ισοφάρισε τον «Γηραιό», ο οποίος πήρε διαφορά με δύο πόντους στο 16-14 με Χριστοφιδέλη και άουτ επίθεση του Αρμενάκη. Ο Σωτήρης Δρίκος έβλεπε όμως την ομάδα του να μην μπορεί να ξεφύγει ιδιαίτερα στο σκορ αφού ο ΠΑΟΚ μία με τον Παπαϊακώβου και μία με τον Ωρολογά που πήραν κι εκείνοι τα «πάνω» τους έφεραν πάλι το ματς στα ίσια, 18-18. Σμαραγδής, Κράβαρικ και Χριστοφιδέλης όμως πήγαν την διαφορά στο 23-20 και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος με από λάθος σερβίς του Ρομέρο και πόντο του Χριστοφιδέλη, με τον Γηραιό να κάνει το 2-0, με 25-21.
Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ έμεινε από δυνάμεις και δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ξέφρενο ρυθμό που είχεο Ηρακλής. Με τον Χριστοφιδέλη, τον Σμαραγδή, τον Κράβαρικ να μπλοκάρουν, να κάνουν καλές επιθέσεις και γενικώς να κάνουν κουμάντο στο παιχνίδι έφτασαν στην μέγιστη διαφορά (14-5). Στο τρίτο σετ, ο Δρίκος έριξε στο ματς και τον Ντεσπέιν, ο οποίος δεν ήταν απόλυτα έτοιμος. Ο έμπειρος τεχνικός έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους Τζιουμάκα, Τακουρίδη ούτως ώστε να τους έχει έτοιμους για τον ημιτελικό και γιατί όχι και τον τελικό. Ο Ηρακλής δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης, έφτασε το σκορ ακόμα και στο 20-10, για να έρθει το τελικό 25-14.
Τα σετ: 25-22, 25-21, 25-14
Ηρακλής (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 10 (9/18 επ., 1 μπλοκ 73% υπ. - 73% άριστες), Εφραιμίδης 5 (5/9 επ., 70% υπ. - 30% άριστες), Πελεκούδας 9 (7/9 επ., 2 μπλοκ), Προύσαλης 4 (3 άσοι), Σμαραγδής 6 (4/4 επ., 2 μπλοκ), , Κράβαρικ 11 (10/19 επ., 1 άσο), Στεφάνου -λ (58% υπ. - 50% άριστες) / Μποζίδης, Ντεσπέιν 6 (4/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 67% άριστες), Τακουρίδης, Τζιουμάκας 2, Κολτσιάκης
ΠΑΟΚ (Μέλκας): Γκιρτζίκης 4 (3/5 επ.), Παπαϊακώβου 7 (5/11 επ., 2 μπλοκ), Πλίκας 1, Ωρολογάς 7 (7/14 επ., 60% υπ. – 44% άριστες), Ρομέρο 7 (6/19 επ., 67% υπ. – 36% άριστες), Αρμενάκης 13 (13/24 επ.), Παπαδημητρίου –λ 83% - 50% άριστες) / Γεωργιάδης, Ίλιτς, Αγγελής
Πηγή: sport-fm.gr