Τετάρτη 7 Μαρτίου 2012

Του την… έφερε ο Άρης!!

Του την… έφερε ο Άρης!
Στην όγδοη θέση της βαθμολογίας της Α1 έπιασε τον Ηλυσιακό ο Άρης, νικώντας τον -για δεύτερη φορά φέτος- με 79-74 στο κλειστό των Ιλισίων στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής.

Οι «κίτρινοι» που έχουν την ισοβαθμία με τον αντίπαλό τους στο κυνήγι των πλέι οφ, έχοντας νικήσει με 83-67 στο Αλεξάνδρειο στον πρώτο γύρο, βρέθηκαν να προηγούνται ακόμη και με 19 πόντους διαφορά (31-49 και 35-54) στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας προσπάθησαν να «κλέψουν» το ματς στο τέταρτο, μειώνοντας αρκετές φορές στο καλάθι (58-60, 60-62, 72-74 και 74-76), αλλά δεν τα κατάφεραν, καθώς μέτρησε η ψυχραιμία του Ντέιβις στις βολές στο τέλος.
Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Δημήτρης Τσαλδάρης με 25 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τι Τζέι Τόμπσον με 23 πόντους.

Προσπάθησε στο τέλος ο Νίκος Χατζής (11 πόντοι) που έγραψε ιστορία αφού έγινε ο δεύτερος παίκτης που φτάνει τις 500 συμμετοχές στο πρωτάθλημα ΕΣΑΚΕ (ο πρώτος ο Νίκος Μπουντούρης με 509), αλλά δεν απέτρεψε την ήττα για την ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυναμικά την αναμέτρηση δείχνοντας από την αρχή τις διαθέσεις τους να φύγουν με το «διπλό» από το κλειστό των Ιλισίων. Πήραν, μάλιστα και διψήφια διαφορά πόντων περίπου δύο λεπτά πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με 8-19 (+11) για να μπουν στο δεύτερο μπροστά με 12-26 (+14).

Εκεί, όπου οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν ακόμη και με 17 πόντους διαφορά (25-42 και 28-45 με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου), έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Τσαλδάρη, ο οποίος «βομβάρδιζε» έξω από τη γραμμή των 6.75.

Το προβάδισμα του συγκροτήματος του Βαγγέλη Αλεξανδρή έφτασε και το +19 (31-49 και 35-54) στην τρίτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να κάνουν επιμέρους 11-6 για να μπουν στην τέταρτη στο -14 (46-60).

Η αντεπίθεση της ομάδας του Κώστα Φλεβαράκη είχε συνέχεια και εκεί. Με ένα σερί 12-0 μείωσαν στο καλάθι (58-60) με πρωταγωνιστές τους Τι Τζέι Τόμπσον και Γιώργο Τσιάκο. Ο Άρης προηγήθηκε 67-60 με τρίποντο του Τσαλδάρη με επιμέρους 7-2, αλλά ο Ηλυσιακός αντέδρασε και πάλι, κάνοντας την ύστατη προσπάθεια να διεκδικήσει τη νίκη, μειώνοντας σε 74-76 ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στις βολές, εκεί όπου ο Ντέιβις ήταν ψύχραιμος, έχοντας 3/4.

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 28-45, 46-60, 74-79.

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Σπανός, Ματαλόν, Παπανικολόπουλος, Στεφάνοφ, Χατζής, Αποστολίδης, Τόμπσον, Κοχαντάρεβιτς, Κασελάκης, Τσαπρούνης, Γαλιώτος, Τσιάκος.

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής, Κερούς, Ταπούτος, Τσαϊρέλης, Ντέιβις, Κρούσιτς, Μποχωρίδης, Μπόγρης, Μάλντροου, Τσαλδάρης,, Βεργίνης, Δήμας.

πηγή: sportfm.gr