Τετάρτη 7 Μαρτίου 2012

ΑΓΟΡ-αρος!!

Εντυπωσιακός ήταν ο ΑΓΟΡ στο παιχνίδι με το Περιστέρι για την 22η αγωνιστική της Α1. Η ομάδα του Ρεθύμνου συνέτριψε 75-46 τον αντίπαλό της, σε ένα ματς που κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο, όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 43-19! Οι Κρητικοί σκαρφάλωσαν στην 4η θέση, καθώς έχουν το πλεονέκτημα απέναντι στον Πανιώνιο τον οποίο και υποσκέλισαν!
ΑΓΟΡ-αρος!
Η ομάδα του Στέργιου Κουφού είχε σε καταπληκτικό απόγευμα τους Πετγουέι, Δέδα και Λάτοβιτς, οι οποίοι σημειώσαν 7 τρίποντα συνολικά στα πρώτα 20 λεπτά.
Από το ναυάγιο του Περιστερίου, το οποίος είχε 5/11 δίποντα και 1/11 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο διασώθηκε ο Καυκής, ο οποίος σημείωσε τους 8 από τους 19 πόντους.
Το ποια ομάδα θέλει περισσότερο το παιχνίδι φάνηκε μόλις από το 04:00, όταν η ομάδα του Ρεθύμνου προηγήθηκε 12-0.
Στο 12:00 η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πλησίασε στους 7 (23-16) και μετά την πήρε η κατηφόρα... Ο ΑΓΟΡ με επιμέρους σκορ 20-3 έκλεισε το ημίχρονο στο +24 (43-19)!
Το 43-19 έγινε γρήγορα 47-31, με τον Γιόβοβιτς να φτάνει τους 9 πόντους και τον Καυκή στους 10. Το Περιστέρι έκανε την ύστατη προσπάθεια να "ροκανίσει" τη διαφορά να ξαναμπεί στο παιχνίδι, αλλά το ματς είχε χαθεί από το πρώτο μέρος...
Αντιθέτως, η διαφορά έφτασε μέχρι και στο +30 για τους στο 37:00 (71-31), χάρη σε τρίποντο του Πέτγουεϊ.
Τα δεκάλεπτα: 22-12, 43-19, 55-36, 75-46
ΑΓΟΡ (Κουφός): Κρίστμας 11 (1), Κούμουλος 2, Μοτσενίγος 2, Παπανικολάου 5, Ράιτ 7 (1), Τσόχλας 2, Καλινικίδης, Δορκοφίκης, Λάτοβιτς 10 (2), Πετγουέι 21 (5), Δέδας 13 (3), Κατσαρές 2.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 2, Καυκής 13 (1), Μαρούγκας, Γιαννόπουλος 12 (2), Μανωλόπουλος, Γιόβοβιτς 9, Έντουραντς 6, Μίτροβιτς 1, Πρέκας, Τσιλούλης 3 (1), Παπαγιάννης.

πηγή: sportdog.gr