Σάββατο 17 Μαρτίου 2012

Από το τίποτα…!!

Από το τίποτα…
… καλός είναι και ο βαθμός! Η Οσασούνα δεν αποχώρησε με άδεια χέρια από την έδρα της Σαραγόσα, καθώς δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ο Ροβέρσιο διαμόρφωσε το τελικό 1-1!

Για την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ, η οποία δύσκολα θα αποφύγει την πτώση στην Segunda Division, είχε ανοίξει το σκορ στο 86’ ο Έλντερ Ποστίγκα. Τα χαμόγελα, ωστόσο, «κόπηκαν» απότομα, καθώς δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι… έκλεψαν το βαθμό! Βέβαια, το αποτέλεσμα αυτό δεν ευνοεί ούτε την Οσασούνα, αφού κινδυνεύει με νίκες των Ατλέτικο Μαδρίτης, Μπιλμπάο και Εσπανιόλ να πέσει από την 6η και τελευταία θέση που οδηγεί στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης περιόδου.

Στα άλλα ματς, η Γρανάδα πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα, μετά τη νίκη της επί της Χιχόν με 2-1, που την απομάκρυνε από την επικίνδυνη ζώνη. Στο τελευταίο ματς των 19:00, η Χετάφε έκαμψε δύσκολα την αντίσταση της Σοσιεδάδ με 1-0 στη Μαδρίτη.

Το πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής
Σάββατο, 17-03-2012 Γρανάδα – Σπόρτινγκ Χιχόν 2-1 (3’ Μάρτινς, 24’ Σικέρα/ 90+2’ Κολούνγκα)
Σαραγόσα – Οσασούνα 1-1 (86’ Ποστίγκα/ 88’ Ροβέρσιο)
Χετάφε – Σοσιεδάδ 1-0 (81’ αυτ. Μαρτίνες)
Σεβίλλη – Μπαρτσελόνα (21:00)
Ράγιο Βαγιεκάνο – Μπέτις (23:00)

Κυριακή, 18-03-2012 Λεβάντε – Βιγιαρεάλ (13:00)
Μαγιόρκα – Ατλέτικο Μαδρίτης (17:00)
Αθλέτικ Μπιλμπάο – Βαλένθια (19:00)
Ρεάλ Μαδρίτης – Μάλαγα (22:30)

Δευτέρα, 19-03-2012 Εσπανιόλ – Σανταντέρ (22:00)