Σάββατο 17 Μαρτίου 2012

Νο Ντεσπέιν, No… νίκη!!

Νο Ντεσπέιν, No… νίκη
Στο Βραχάτι σκόνταψε ο Ηρακλής, γνωρίζοντας τη δεύτερη φετινή του ήττα στο πρωτάθλημα της Α1 βόλεϊ των ανδρών. Ο πρωτοπόρος «γηραιός» ηττήθηκε από τον Παμβοχαϊκό με 3-1 σετ για την 21η αγωνιστική, με τους γηπεδούχους να έχουν σε εξαιρετική μέρα τον Ποτότσνικ. Χωρίς τον Ρονάλντο Ντεσπέιν οι «κυανόλευκοι» καθώς ο Κουβανός είχε ενοχλήσεις στη μέση. Αξίζει να αναφερθεί ότι και στην ήττα τους από τον Φοίνικα Σύρου δεν είχε αγωνιστεί ο Ντεσπέιν.

Το παιχνίδι ήταν αδιάφορο βαθμολογικά, αλλά ο Παμβοχαϊκός πέτυχε μια σημαντική νίκη, αφού οι δύο ομάδες θα βρεθούν αντιμέτωπες και στα πλέι οφ.

Οι Κυπελλούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και παρόλο που αρχικά ο Παμβοχαϊκός αντέδρασε (2-6, 8-8) μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ξέφυγε ξανά με 8-11 και εκμεταλλευόμενος την κακή εκκίνηση του Ντουσάρμ προηγήθηκε εύκολα.

Στο β' σετ το ματς απέκτησε μεγαλύτερη ισορροπία, αφού ο Παμβοχαϊκός βελτίωσε κατά πολύ τις επιδόσεις του στο μπλοκ κι οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο, πόντο. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν 21-20 με μπλοκ του Καραγιάννη και στο 23-23 υπήρξε επίθεση του Ποτότσνικ και μπλοκ του Κατσανεβάκη για το 1-1.

Ακόμη πιο δραματικό και περιπετειώδες ήταν το τρίτο σετ, καθώς αρχικά στο 10-12 είχαμε δεκάλεπτη διακοπή λόγω τεχνικού προβλήματος με το ηλεκτρονικό φύλλο αγώνος. Όταν ο αγώνας άρχισε ξανά, το θρίλερ συνεχίστηκε με τον Παμβοχαϊκό να προηγείται 20-19, αλλά τον Ηρακλή να φτάνει πρώτος σε σετ μπολ. Οι κυανόλευκοι δεν εκμεταλλεύτηκαν τις τρεις ευκαιρίες που είχε και στο 28-27 το εξαιρετικό σερβίς του Ντουσάρμ έδωσε την ευκαιρία για πετυχημένη κόντρα επίθεση στον Στιβαχτή με το σκορ να γίνεται 2-1 για τους γηπεδούχους.

Στο δ' σετ ο Παμβοχαϊκός είχε σταθερά το προβάδισμα φτάνοντας μάλιστα και στο +3 (14-11), ωστόσο τα σερβίς του Κράβαρικ έφεραν τον Ηρακλή μπροστά με 15-16. Οι κυανόλευκοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 16-17, το οποίο μετατράπηκε σε 19-17 (άσος Λιόντα). Ο Ηρακλής διεκδίκησε το σετ μέχρι το 20-19, αλλά το σερί 4-0 των γηπεδούχων (24-19) ουσιαστικά τελείωσε τον αγώνα.

«Το να κερδίζεις τον Κυπελλούχο, έστω και χωρίς τον Ντεσπέιν είναι πολύ σημαντικό κι ιδιαίτερα εν όψει πλέι οφ. Το χαμένο πρώτο σετ μάλλον έχει γίνει παράδοση, αλλά αφού κερδίζουμε τους αγώνες δεν έχει σημασία... Το παιχνίδι σήμερα κρίθηκε στην απώλεια του Ντεσπέιν και στο ότι κρατήσαμε την υποδοχή μας από ένα σημείο και μετά. Πήραμε μια σημαντική ψυχολογική νίκη, όμως τα πλέι οφ είναι μια άλλη ιστορία», είπε ο Θοδωρής Μπεκιάρης ενώ ο Αντρέι Κράβαρικ τόνισε από την πλευρά του: «Δεν έφταιξε τίποτα το ιδιαίτερο για την ήττα μας. Απλά ο Παμβοχαϊκός μετά το πρώτο σετ δεν έκανε σχεδόν κανένα λάθος. Εμείς κακά τα ψέματα, δεν θέλω να πω ότι δεν αντέχουμε χωρίς τον Ντεσπέιν, αλλά χωρίς αυτόν δεν είμαστε τόσο δυνατοί στην επίθεση και ελπίζω να είναι καλά στα επόμενα ματς».

*Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του νεαρού μέλους της Λέσχης Φίλων Παμβοχαϊκού, Γιώργο Καλαϊτζή, ο οποίος στα 17 του χρόνια προδόθηκε από την καρδιά του.

Τα σετ: 21-25, 25-23, 29-27, 25-20

Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μπεκιάρης 16 (14/24 επ., 68% υπ. - 27% άριστες), Ποτότσνικ 22 (20/28 επ., 63% υπ. - 35% άριστες), Στιβαχτής 4 (4/4 επ.), Ντουσάρμ 18 (14/25 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κατσανεβάκης 11 (8/12 επ., 3 μπλοκ), Καραγιάννης 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ), Δημητρακόπουλος -λ (63% υπ. - 26% άριστες) / Λιόντας 1, Σζάρεκ.

Ηρακλής (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 18 (16/31 επ., 2 μπλοκ, 88% υπ. - 69% άριστες), Κολτσιάκης 2 (1/9 επ., 1 άσο, 51% υπ. - 36% άριστες), Πελεκούδας 9 (8/14 επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης 2, Σμαραγδής 12 (9/13 επ., 2 μπλοκ), Κράβαρικ 19 (17/33 επ., 1 μπλοκ), Στεφάνου -λ (67% υπ. - 41% άριστες) / Τακουρίδης 3, Τζιουμάκας, Μποζίδης