Σάββατο 17 Μαρτίου 2012

Είχε δίδυμο «φωτιά»

Εκεί που πήγε το ματς μεταξύ Ηλυσιακού και Ικάρου Καλλιθέας μέτρησε η εμφάνιση των Λιούμπισιτς και Μπεκ που οδήγησαν τον δεύτερο στη νίκη με 69-61 στο κλειστό των Ιλισίων για την 24η αγωνιστική της Α1.

Ο Ίκαρος είχε φτάσει να προηγείται και με 15 πόντους διαφορά (23-38) λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας ο Ηλυσιακός ισοφάρισε δύο φορές στο τέταρτο δεκάλεπτο (56-56 και 58-58). Ωστόσο δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω και έχασε.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές που επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα μετά από δύο συνεχόμενες ήττες, όπως προαναφέρθηκε, οι Ρόμελ Μπεκ (21 πόντοι, 5/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ) και Μίρκο Λιούμπισιτς (14 πόντοι, 4/5 δίποντα, 6/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα).

Από τους ηττημένους που υπέστησαν την πέμπτη συνεχόμενη ήττα τους, ξεχώρισε ο Γιώργος Αποστολίδης με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, το γεγονός ότι ο Νίκος Χατζής με τους 8 πόντους που πέτυχε έφτασε τους 4.816, ξεπέρασε τον Παναγιώτη Λιαδέλη και πέρασε αυτός δεύτερος σκόρερ στα πρωταθλήματα ΕΣΑΚΕ. Μάλιστα ήθελε και δύο εύστοχα τρίποντα για να είναι εκείνος δεύτερος όλων των εποχών πίσω από τον Φραγκίσκο Αλβέρτη, αλλά είχε 0/3.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν από τα μέσα της πρώτης περιόδου να ξεφύγουν στο σκορ. Μετέτρεψαν το 12-12 που ήρθε μετά από τρίποντο του Κασελάκη σε 18-25 (+7) με επιμέρους 6-13 με πρωταγωνιστή τον Αγαδάκο, για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με 19-25 μετά από μία εύστοχη βολή του Αποστολίδη.

Η διαφορά για το συγκρότημα του Θανάση Σκουτρόπουλου έφτασε και τη μέγιστη τιμή της που ήταν το +15 στην δεύτερη περίοδο. 23-38 με λέι απ του Λιούμπισιτς. Ωστόσο, πέντε πόντοι του Παπανικολόπουλου διαμόρφωσαν σερί 9-0 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι μείωσαν σε 32-38 με λέι απ του Χατζή με το τέλος του ημιχρόνου.

Η αντεπίθεση της ομάδας του Κώστα Φλεβαράκη συνεχίστηκε με την επανέναρξη του αγώνα. Μπορεί να βρέθηκε να χάνει ξανά με διψήφια διαφορά (-11, 32-43 με λέι απ του Μπεκ), αλλά με επιμέρους 16-8 πλησίασε στους τρεις (48-51 με δίποντο του Χατζή), με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με 48-52.

Μάλιστα ο Ηλυσιακός κατάφερε να ισοφαρίσει (56-56 με δίποντο του Τόμπσον και 58-58 με λέι απ του Τσιάκου), αλλά όχι και να πάρει ξανά το προβάδισμα μετά το 9-8 των πρώτων τεσσάρων λεπτών που είχε έρθει με μία εύστοχη βολή του Γαλιώτου. Ένα επιμέρους 2-11 του Ικάρου στα τελευταία λεπτά του εξασφάλισε τη νίκη με 69-61.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 32-38, 48-52, 61-69.

πηγή: sportfm.gr