Τετάρτη 30 Μαΐου 2012

Πίσω και ΣΕΦαγα!!

Σε 5ο τελικό στο ΣΕΦ (Σάββατο) θα κριθεί το πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 2-2 λυγίζοντας 84-74 τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ και δεν τον άφησε να πανηγυρίσει στο σπίτι του την επιστροφή στην κορυφή.
Πίσω και ΣΕΦαγα!
Ο Παναθηναϊκός έπαιξε έξυπνα αυτή τη φορά και με όπλο τα ριμπάουντ και τη φθορά των ψηλών του Ολυμπιακού, κατάφερε να φτάσει στη νίκη στο ΟΑΚΑ και να κάνει το 2-2. Οι του Ολυμπιακού για τρία 10λεπτα έδειχναν να έχουν το πάνω χέρι, αλλά δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν τις διαφορές που πήραν σε αντίθεση με τους πράσινους που με αντεπίθεση στο 4ο δεκάλεπτο έφτασαν στη νίκη.
Νευρικό ήταν το ξεκίνημα των δύο ομάδων, με χαρακτηριστική αστοχία, από αμφότερους τους αντιπάλους, με τον Παναθηναϊκό να δείχνει πολύ άγχος εξ ου και τα δύο σερί λάθη του Μήτσου και το 3-9 στο 5`.
Παρά το 5-0 (9-11) των πρασίνων, ο Ολυμπιακός γρήγορα έκανε το 9-15, με τον Καϊμακόγλου να έχει νωρίς νωρίς 2 φάουλ. Με 1/2 βολές του Μπατίστ διαμορφώθηκε το 14-19, που ήταν το σκορ 10λεπτου.
Η εικόνα δεν άλλαξε και στο 2ο δεκάλεπτο με το τρίποντο του Παπανικολάου στο 15` να κάνει το 17-28. Ο Ολυμπιακός έτρεχε, είχε βρει ρυθμό, έχοντας σε κάποιο σημείο 4/5 αιφνιδιασμούς. Με την τεχνική ποινή στον "Ντούντα" (βολές Διαμαντίδη, τρίποντο Σμιθ) έγινε το 27-30 στο 17`, με το ημίχρονο να λήγει 36-38 και τον ΠΑΟ να μαζεύει τη διαφορά.
Όσο οι γηπεδούχοι έσπαζαν τα καλάθια (34% στα δίποντα!) και ο Ολυμπιακός ήταν ασυναγώνιστος στο γρήγορο παιχνίδι, η πλάστιγγα έγερνε υπέρ των ερυθρόλευκων, που πάντως είχαν και τον Χάινς με 3 φάουλ. Στο 5/5 είχαν προβλήματα οι φιλοξενούμενοι, με τον Παναθηναϊκό να έχει και τα ριμπάουντ.
Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με τον Ολυμπιακό να έχει πρόβλημα στους ψηλούς (από 3, Χάινς και Ντόρσεϊ) και τον Άντιτς στο 5. Το 46-50 έγινε 47-55 στο 27` με ένα μικρό σερί των φιλοξενούμενων, χάρη στους αιφνιδιασμούς που έβγαλαν, αλλά και πάλι δεν κράτησε τη διαφορά. Ο Παναθηναϊκός χτυπούσε καθαρά στο λόου ποστ, κυρίως με τον Μπατίστ, για να φορτώσει με περαιτέρω φάουλ τους ψηλούς (4 ο Χάινς), με το 55-58 να είναι σκορ 10λεπτου.
Ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 9-0 έκανε το 64-60 στο 32`, ενώ ο Καλάθης με τρίποντο έκανε το 67-61 στο 35` και μετά ο Ντόρσεϊ χρεώθηκε με τεχνική ποινή κι αποβλήθηκε με 5 φάουλ. Το δύσκολο τρίποντο του "Πέρπε" στο 37` έκανε το 72-67, αλλά ο Ολυμπιακός έκανε καμ μπακ και με γκολ-φάουλ του Χάινς μείωσε στον πόντο (74-73).
Ο "Σάρας" στο 1`23`` έκανε το 78-73, με τον Μπατίστ να δίνει προβάδισμα +7 στα 51`` και η βολή του Λιθουανού στα 28`` διαμόρφωσαν το 81-74. Ο Σπανούλης αστόχησε και το ματς τελειωσε με τις βολές ουσιαστικά του 'Πέρπε" με το τελικό σκορ να είναι 84-74.

πηγή: sportdog.gr