Κυριακή 8 Ιουλίου 2012

Ίδρωσε με Νιγηρία η Ρωσία!!

Ίδρωσε με Νιγηρία η Ρωσία
Με πολύ άγχος στο τέλος η Ρωσία επικράτησε της Νιγηρίας με 85-77 στον πρώτο ημιτελικό του Προολυμπιακού Τουρνουά του Καράκας κι εξασφάλισε θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου. Αντίθετα, οι Αφρικανοί θα διεκδικήσουν το τελευταίο εισιτήριο στον αυριανό μικρό τελικό απέναντι στον ηττημένο του δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα σε Λιθουανία και Δομινικανή Δημοκρατία.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ με ένα ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με 46-31, ενώ στην τρίτη περίοδο η διαφορά ξεπέρασε και τους 20 πόντους (71-50). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Νιγηρία, που είχε 17 επιθετικά ριμπάουντ στο ματς, πλησίασε στο -6, 73-67, πέντε λεπτά πριν το τέλος, αλλά η Ρωσία διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα κι έφτασε στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 23-26, 31-46, 53-71, 77-85.

Νιγηρία: Ντιόγκου 16 (14 ριμπ.), Αλ Φαρούκ Αμίνου 13, Νταγκουντούρο 16, Ομπασόαν 3, Σκιν 11, Ογκούτσι 10, Ουγκμποάγια 2, Αλάντε Αμίνου 6, Ιμπέκουε, Άρτσιμπονγκ, Ογεντέζι.

Ρωσία: Φριτζόν 15, Χριάπα 9, Μόνια 9, Κιριλένκο 19 (8 ριμπ.), Σβεντ 22 (6 ασίστ), Κάουν 11, Μοζγκόφ, Αντόνοφ, Βορόνοφ, Χβοστόφ, Πονκρασόφ.

πηγή: sportfm.gr