Πέμπτη 5 Ιουλίου 2012

Νίκησε Δομινικανούς, παίζει με Ανγκολέζους!!

Νίκησε Δομινικανούς, παίζει με Ανγκολέζους
Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα αλλά και χωρίς να πιάσει μεγάλη απόδοση ταυτόχρονα, η Ρωσία νίκησε την Δομινικανή Δημοκρατία με 84-69 και θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά την Ανγκόλα, στέλνοντας τους Δομινικανούς πάνω στην ΠΓΔΜ. Αποχώρησε τραυματίας στο τρίτο λεπτό ο Τιμοφέι Μοζγκόφ.

Οι Ρώσοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 8-0. Ο Χόρφορντ κράτησε μέσα στο παιχνίδι τους Δομινικανούς και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 23-18.

Ο Χόρφορντ συνέχισε το κρεσέντο του και μάλιστα έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στην ομάδα του με 28-27 στο 15’. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ αντέδρασε και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα έξι πόντων (44-38).

Οι Ρώσοι δεν αντιμετώπισαν περεταίρω προβλήματα στο δεύτερο ημίχρονο και με κορυφαίους τους Κιριλένκο (16π, 13ρ, 7ας) και Χριάπα (14π, 6ρ, 5ας) έφτασαν στη νίκη με 84-69.

Δεκάλεπτα: 18-23, 38-44, 53-65, 69-84.

Δομινικανή Δημοκρατία: Άσελιν 5, Ραμόν 4, Κορονάδο 5, Φορτούνα 9, Γκαρσία 2, Χόρφορντ 22, Μπάες 9, Μαρτίνες 13.

Ρωσία: Σβεντ 9, Καράσεφ 1, Φριτζόν 16, Βορόνοφ 2, Αντόνοφ 4, Μοζγκόφ 2, Κάουν 10, Χριάπα 14, Μόνια 6, Πονκρασόφ 4, Κιριλένκο 16.