Πέμπτη 5 Ιουλίου 2012

«Αυτοκτόνησε» η Ανγκόλα!!

«Αυτοκτόνησε» η Ανγκόλα
Για λογαριασμό της ΠΓΔΜ δούλεψε η Νέα Ζηλανδία που νίκησε με 68-64 την Ανγκόλα για την τελευταία αγωνιστική του τετάρτου ομίλου του προολυμπιακού τουρνουά. Οι τρεις ομάδες ισοβάθμησαν στους τρεις βαθμούς, με την ΠΓΔΜ όμως να παίρνει την πρώτη θέση λόγω καλύτερης διαφοράς πόντων και την Ανγκόλα να ακολουθεί. Με αυτό το αποτέλεσμα οι Σκοπιανοί αποφεύγουν τη συνάντηση με τους Ρώσους στα προημιτελικά και μπορούν να ελπίζουν σε πρόκριση στις ‘4’ καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης αφού θα κληθούν να αντιμετωπίσουν (πιθανότατα) την Δομινικανή Δημοκρατία.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Νεοζηλανδούς να προηγούνται 14-12 στο 10’. Η ομάδα του Νέναντ Βούσινιτς μπήκε πολύ δυνατά στην δεύτερη περίοδο και τρέχοντας ένα επιμέρους 26-14 με πρωταγωνιστή τον Γούεμπστερ, έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη 40-26.

Οι Αφρικανοί αντέδρασαν στην τρίτη περίοδο και με μπροστάρη τον Μίνγκας «μάζεψαν» τη διαφορά στους έξι πόντους, κάνοντας το 58-52 στο 30’. Η Νέα Ζηλανδία διαχειρίστηκε το προβάδισμα της στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα και έφτασε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα στη νίκη με 68-64 παρά την προσπάθεια της Ανγκόλας για αντεπίθεση (63-60 στο 37’).

Η Νέα Ζηλανδία αποχαιρέτησε (παρά τη νίκη της) το «ολυμπιακό» όνειρο, αναδεικνύοντας παράλληλα πρώτη την ΠΓΔΜ και δεύτερη την Ανγκόλα.

Δεκάλεπτα: 14-12, 40-26, 58-52, 68-64

Νέα Ζηλανδία: Τάιτ 5, Βούκονα 2, Γουέμπστερ 21, Χένρι 15, Πλέτζερ 6, Μπάρτλετ 2, Κένι 2, Λόου 13, Φρανκ 2

Ανγκόλα: Σιπριάνο 11, Μοράις 9, Αμπρόσιο 8, Μπάρος 3, Μίνγκας 17, Κόστα 5, Σαντάνα 2, Γκομες 8, Χοακίμ 1