Τετάρτη 25 Ιουλίου 2012

Σαν… Dream Team!!

Σαν… Dream Team
Μπορεί η αυθεντική Dream Team να εμφανίστηκε πριν από είκοσι χρόνια στη Βαρκελώνη, αλλά και η τωρινή ομάδα των ΗΠΑ δεν είναι αμελητέα ποσότητα. Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές έκαναν επίδειξη δύναμης συντρίβοντας την Ισπανία στο «Παλαού Σαν Τζόρντι» της Βαρκελώνης με 100-78 στο τελευταίο φιλικό των δύο ομάδων πριν την έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου.

Ο Καρμέλο Άντονι και ο Λεμπρόν Τζέιμς με 27 και 25 πόντους αντίστοιχα ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ο Πάου Γκασόλ με 19 και ο Σερζ Ιμπάκα με 16 πόντους ξεχώρισαν από την Ισπανία, που έπαιξε χωρίς τον τραυματία Μαρκ Γκασόλ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα, με το δίδυμο Πάου Γκασόλ και Ιμπάκα να κάνει θραύση στη ρακέτα και τον Τσάντλερ να φορτώνεται γρήγορα με φάουλ. Προηγήθηκαν με 22-13, αλλά γρήγορα ήρθε η αντίδραση των ΗΠΑ. Παίζοντας πιεστική άμυνα στην περιφέρεια και με έναν ασταμάτητο Καρμέλο Άντονι πήρε τα ηνία του ματς. Οι Αμερικανοί έκλεισαν το ημίχρονο με 48-40, με τον φόργουορντ των Νικς να έχει 23 πόντους! Η κυριαρχία τους συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν η διαφορά έφτασε στο +21 (69-48). Οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο από το -13 στο υπόλοιπο της αναμέτρησης και η ομάδα του Μάικ Σιζέφσκι έφτασε άνετα στη νίκη ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με τη μέγιστη τιμή της διαφοράς, 100-78.

Δεκάλεπτα: 23-21, 40-48, 59-74, 78-100.

Ισπανία: Π. Γκασόλ 19, Φερνάντεθ 8, Ναβάρο 11, Ιμπάκα 16, Καλντερόν 4 (8 ασίστ), Ρέγες 7, Κλαβέρ 7, Σαν Εμετέριο 2, Γιουλ 1, Ιμπάκα 16, Σάδα 3.

ΗΠΑ: Τσάντλερ 2, Ντουράντ 13 (8 ριμπ.), Τζέιμς 25 (8 ασίστ), Γουέστμπρουκ 9, Ουίλιαμς 4, Μπράιαντ 6, Λοβ 2 (9 ριμπ.),Χάρντεν 7, Πολ 5, Άντονι 27, Ντέιβις, Ιγκουοντάλα.