Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου 2012

Αργεντινή: Ισοπαλία για την Μπελγκράνο!! (video)

Απώλεσε την ευκαιρία να βρεθεί στην πρώτη θέση του αργεντίνικου Inicial η Μπελγκράνο Ντε Κόρντομπα, αφού ήρθε ισόπαλη 1-1 στην έδρα της νεοφώτιστης Κίλμες.
Μάλιστα η Κίλμες κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο. Δημιούργησε φάσεις, αλλά το 0-0 περιέγραψε την προσπάθεια των δύο ομάδων στη λήξη του 45λεπτου. Στο δεύτερο οι «πειρατές» έφεραν το ματς στα ίσα, αλλά δέχθηκαν πρώτοι γκολ.
Συγκεκριμένα στο 61ο λεπτό ο Μαρτίν Καουτερούτσιο άνοιξε το σκορ με ωραία ατομική προσπάθεια και ψύχραιμο πλασέ. Λίγα λεπτά νωρίτερα ο πρώην μέσος του Παναθηναϊκού, Σεμπάστιαν Ρομέρο, έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.
Το 1-1 ήρθε έξι λεπτά αργότερα με απίστευτο σουτ του Γκουιλέρμο Φαρέ. Ο 31χρονος Αργεντινός εξαπέλυσε μία «βολίδα» όντας αρκετά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.
Έτσι η Κίλμες διατηρήθηκε εκτός της «καυτής» ζώνης της τριετής κατάταξης και συμπλήρωσε 11 βαθμούς στο Inicial. Στους 16 έφτασε η Μπελγκράνο, που δύσκολα θα κινδυνεύσει με υποβιβασμό την τρέχουσα σεζόν.
Κίλμες: Τριπόντι, Κάρλι, Λίμα, Κίλεζ, Ολιβέρα, Κόμπο, Ρομέρο, Μασίγια, Γκαρνιέρ (83’ Λόπεζ), Καουτερούτσιο (78’ Ινσαουράλντε), Τελετσέα (84’ Ντιζ)
Μπελγκράνο ντε Κόρντομπα: Ολάβε, Κουιρόγκα, Πέρεζ, Τούρους, Αβελντάνο, Φαρέ, Μανσανέγι (65’ Ακουίνο), Ζαπάτα, Γκονζάλεζ, Περέιρα (69’ Πιτινάρι), Μελάνο (75’ Μάρκεζ).