Δευτέρα 8 Οκτωβρίου 2012

Από την Κολομβία με αγάπη!!

Από την Κολομβία με αγάπη
Με γκολ δύο Κολομβιανών (Μαρτίνεζ και Ροντρίγκεζ) η Πόρτο πήρε το ντέρμπι της έκτης αγωνιστικής απέναντι στην Σπόρτινγκ Λισσαβώνας (2-0) και βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 14 βαθμούς παρέα με την Μπενφίκα.

Στην δέκατη θέση βρίσκονται τα «λιοντάρια», που μετρούν μόλις μία νίκη σε έξι αγώνες.

Η γηπεδούχος Πόρτο ήταν καλύτερη στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο και μετουσίωσε την υπεροχή της σε γκολ στο 10 λεπτό, με τον Μαρτίνεζ.

Η ομάδα του Βίτορ Περέιρα δεν εκμεταλλεύθηκε το δώρο του διαιτητή της αναμέτρησης, ο οποίος καταλόγισε ανύπαρκτο πέναλτι στο 55’, αλλά ο Λούτσο Γκονζάλεζ έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του Πατρίτσιο και έστω και έτσι απονεμήθηκε δικαιοσύνη.

Τα χειρότερα για την Σπόρτινγκ ήρθαν στο 71ο λεπτό, όταν ο Ρόχο αντίκρισε την (σωστή) δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν την ευκαιρία να περάσει ανεκμετάλλευτη και κερδίζοντας νέο πέναλτι (υπαρκτό αυτή την φορά), διαμόρφωσαν το τελικό 2-0 με τον Ροντρίκεζ στο 83’.