Δευτέρα 8 Οκτωβρίου 2012

Mamma mia… Ίντερ!!

Mamma mia… Ίντερ
Αρκετά πικρά ποτήρια έχουν αναγκαστεί να «καταπιούν» φέτος οι οπαδοί της Μίλαν, αλλά το αποψινό δεν κατεβαίνει με τίποτα. Οι «ροσονέρι», όχι μόνο γνώρισαν ακόμη μία ήττα, αλλά αυτή ήρθε κιόλας μπροστά στο κοινό τους και μάλιστα από τη μισητή συμπολίτισσα Ίντερ, η οποία επικράτησε 1-0 με γκολ του Σάμουελ στο 4ο λεπτό.

Στο «Σαν Σίρο» η Ίντερ κατάφερε με το «καλημέρα» να προηγηθεί, ουσιαστικά στην πρώτη φάση που δημιούργησε. Μόλις στο 4’ ο Καμπιάσο εκτέλεσε φάουλ, οι αμυντικοί δεν κατάφεραν να διώξουν και ο Αμπιάτι πραγματοποίησε εντελώς άστοχη έξοδο, προσφέροντας κενή εστία στον αμυντικό των «νερατζούρι», ευκαιρία που αυτός δεν άφησε να πάει χαμένη.

Οι «ροσονέρι» ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο πίεσαν την αντίπαλό τους, εκμεταλλευόμενοι και την αποβολή του Ναγκατόμο στο 48’, όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν στην πολυπόθητη ισοφάριση. Παράλληλα, διαμαρτύρονται –και μάλλον έχουν δίκιο- για μια περίπτωση πέναλτι στο 80’, όταν ο Σάμουελ φαίνεται να κρατά μέσα στην περιοχή τον Ρομπίνιο.

Στο μεταξύ, ο Βάλτερ Σάμουελ φαίνεται πως έχει βαλθεί να μην φύγει ποτέ ηττημένος σε ντέρμπι με τη Μίλαν. Πώς αλλιώς να εξηγήσει κανείς το φανταστικό ρεκόρ του που τον θέλει σε δέκα ματς που έχει λάβει μέρος, έχει ισάριθμες νίκες!

Έτσι η Ίντερ έφτασε στους 15 βαθμούς, τέσσερις λιγότερους από Γιουβέντους και Νάπολι, ενώ η Μίλαν έμεινε πολύ χαμηλά στους 7.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεπέρασε τη βαριά ήττα με σκορ 3-0 από την Αϊντχόφεν για το Europa League η Νάπολι. Οι «παρτενοπέι» νίκησαν 2-1 την Ουντινέζε χάρη σε γκολ του Πάντεφ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Μόλις δύο λεπτά νωρίτερα ο Πίντσι είχε ισοφαρίσει για την Ουντινέζε, η οποία δεν κατόρθωσε να χαρεί για πολύ. Το σκορ άνοιξε με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Χάμσικ.