Δευτέρα 8 Οκτωβρίου 2012

«Clasico» αλά… γαλλικά!!

«Clasico» αλά… γαλλικά
Στο ισπανικό «clasico», ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Ρεάλ, πρωταγωνιστές ήταν οι Μέσι και Ρονάλντο, στο… γαλλικό οι Ζινιάκ και Ιμπραΐμοβιτς.

Με τους προαναφερθέντες να σημειώνουν και τα δύο γκολ των ομάδων τους, Μαρσέιγ και Παρί Σεν Ζερμέν έμειναν στο 2-2, στο «Βελοντρόμ», στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 8η αγωνιστική της Ligue 1.

Κερδισμένοι οι Μασσαλοί με την ισοπαλία, καθώς διατηρήθηκαν στο +3 -και στην κορυφή- από τους πρωτευουσιάνους.

Τι καλύτερο, από το ανοίγεις το σκορ στην έδρα σου κόντρα στον «αιώνιο» αντίπαλο; Ε, αυτό το πέτυχε ο Ζινιάκ στο 17ο λεπτό, ο οποίος έδωσε το προβάδισμα στη Μαρσέιγ και έβαλε… φωτιά στο «Βελοντρόμ». Ωστόσο στη συνέχεια, οι πρωτευουσιάνοι είχαν την «απάντηση», με τον Ιμπραΐμοβιτς να «χτυπά» δύο φορές.

Αρχικά, στο 23’ έφερε το ματς στα ίσα και δύο λεπτά αργότερα (25’), με ωραία εκτέλεση φάουλ, έβαλε μπροστά την Παρί. Παρ’ όλα αυτά, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 2-2, χάρη στο δεύτερο προσωπικό τέρμα του Ζινιάκ στο 32ο λεπτό, ενώ πριν το τέλος του πρώτου 45λεπτου είχαν από μία ευκαιρία οι Καμπορέ και Μενέζ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Κάρλο Αντσελότι είχαν την κατοχή της μπάλας, η Μαρσέιγ είχε οπισθοχωρήσει, ωστόσο δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση, με τις ομάδες να μένουν στο 2-2.