Τρίτη 27 Νοεμβρίου 2012

Πιο έτοιμος, δεν γίνεται!!

Πιο έτοιμος, δεν γίνεται!
Με τον Μπράμος να έρχεται με φόρα από την Καντού, τους Λάσμε και Τσαρτσαρή να κάνουν ό,τι θέλουν στη φροντ λάιν και τον Διαμαντίδη να μοιράζει… πόντους, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με σκορ 95-68 του Πανελευσινιακού και έδειξε πως είναι πανέτοιμος να υποδεχθεί την Ολίμπια Λιουμπλιάνας για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Μέχρι και ο «φευγάτος» Άρμστρονγκ προσέφερε στους «πράσινους» πετυχαίνοντας 11 πόντους, όσους και ο ορεξάτος Κίτσεν.

Από την ομάδα της Ελευσίνας ξεχώρισαν οι… γνωστοί Παπανικολόπουλος και Λιακόπουλος με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Εξ αρχής ήταν γνωστό πως η αναμέτρηση ήταν μεταξύ Δαυίδ και Γολιάθ. Ο Παναθηναϊκός φρόντισε να το επιβεβαιώσει από το ξεκίνημα (5-0), με το σκορ να έχει γίνει μέσα σε τέσσερα λεπτά 10-2. Ο Λάσμε ήταν σε πολύ καλή κατάσταση, ενώ εξίσου καλός ήταν και ο Τσαρτσαρής με τους «πράσινους» να πηγαίνουν σε διψήφιο αριθμό (16-6). Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη έχασαν τη συγκέντρωσή τους, με αποτέλεσμα η διαφορά να μην ξεφύγει και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να διαμορφώνεται στο 22-14.

Οι Δεληγιάννης και Λιακόπουλος ξεκίνησαν πολύ «ζεστοί» στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Πανελευσινιακό να μειώνει στους πέντε (26-21) τη διαφορά. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός δεν το άφησε… ατιμώρητο αυτό το ξέσπασμα των φιλοξενούμενων, όπου με τον Μπράμο –με φόρα από την Καντού- να «πυροβολεί» από τα 6,75 και να κάνει το σκορ 38-25, ενώ στη συνέχεια το κάρφωμα του Άρμστρονγκ διατηρούσε το +13 (40-27) για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη. Όμως, όπως τελείωσε η πρώτη έτσι και στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι προς το τέλος, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το… τιμητικό -6 (42-36).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Παναθηναϊκού φρόντισαν να «καθαρίσουν» το ματς και να κόψουν τη φόρα του Πανελευσινιακού. Ο Τσαρτσαρής και –κυρίως- ο Λάσμε έκαναν ό,τι ήθελαν τους ψηλούς των φιλοξενούμενων με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να τρέξουν ένα επιμέρους σκορ 14-2 και να κάνουν το σκορ 56-38. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς είχε πάρει άλλη τροπή με το «τριφύλλι» να συντηρεί χωρίς κόπο το προβάδισμά του, ενώ με τον Μπράμος να είναι «καυτός» από την περιφέρεια, το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 71-47. Πλέον το νερό είχε μπει στο… αυλάκι για τον Παναθηναϊκό με τη διαφορά να εκτοξεύεται ακόμα και στους 30 πόντους (83-53), με τους Άρμστρονγκ και Κίτσεν να είναι κάτι παραπάνω από θετικοί. Μάλιστα, ο Αργύρης Πεδουλάκης έριξε στο παρκέ και τον νεαρό Χαραλαμπόπουλο, ο οποίος άδραξε την ευκαιρία και πρόσθεσε 5 πόντους, στο τελικό 95-68.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 42-36, 71-47, 95-68.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 14 (4/5 τρ.), Πάνκο 6, Ματσιούλις 8 (1), Άρμστρονγκ 11, Ούκιτς 3 (1), Λάσμε 14 (5/5 2π., 4/4 1π.), Τσαρτσαρής 15 (6/6 2π., 4/4 1π.), Διαμαντίδης 8 (2 τρ., 7 ασ.), Κίτσεν 11, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Χαραλαμπόπουλος 5.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος 1, Νίκου 6 (2), Παπανικολόπουλος 14 (2), Παπανικολάου 4 (1), Δημάκος, Μαγκουνής 2, Λιακόπουλος 13 (1), Δεληγιάννης 9, Καμπ 7 (2), Τσιάκος 6, Μαντζιώρης 2, Αβραμίδης 4.