Δευτέρα 12 Νοεμβρίου 2012

Έβγαλε την υποχρέωση!!

Έβγαλε την υποχρέωση
Χωρίς να εντυπωσιάσει ιδιαίτερα, ο Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 92-78 του Περιστερίου, κρατά το «πέντε στα πέντε» και πλέον σκέφτεται τη δύσκολη εκτός έδρας αναμέτρηση με την Κάχα Λαμποράλ για την Ευρωλίγκα.

Καλή εμφάνιση από την ομάδα των δυτικών προαστίων, η οποία -παρά τη διαφορά δυναμικότητας- δεν άφησε σε καμία περίπτωση το παιχνίδι να ξεφύγει.

Κορυφαίος για τους «ερυθρόλευκους» ο Πρίντεζης με 22 πόντους, ενώ από τους ηττημένους οι Αντώνης Μάντζαρης και Παπαντωνίου με 18 και 17 αντίστοιχα.

Στο ντεμπούτο του στο ελληνικό πρωτάθλημα, ο Τζος Πάουελ είχε σε 11:49 λεπτά συμμετοχής, 4 πόντους (2/4 2π., 0/0 1π., 0/0 3π.), 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Πιο δύσκολα ήταν για τον Ολυμπιακό στο… Περιστέρι, παρά στην αναμέτρηση που προηγήθηκε με την Αρμάνι. Οι γηπεδούχοι είχαν ενέργεια και πείσμα στο παιχνίδι τους, με το σκορ να είναι στο 8-8, τέσσερα λεπτά μετά το τζάμπολ. Εκεί, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πάτησαν το γκάζι και πήραν το πρώτο σοβαρό προβάδισμα (8-13). Όμως, η ομάδα των δυτικών προαστίων δεν έδειξαν διατεθειμένοι να παραδοθούν, μένοντας κοντά στο σκορ (16-19). Ωστόσο, όπως και πριν, έτσι και στα εναπομείναντα λεπτά, οι πρωταθλητές έκαναν άλλο ένα «ξέσπασμα» και με επιμέρους σκορ 2-10, διαμόρφωσαν το 20-29.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το ματς και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να έχει προβάδισμα, αλλά το Περιστέρι να στέκεται αρκετά καλά στο παρκέ, τουλάχιστον στα τρία πρώτα λεπτά. Ακριβώς στα μισά της περιόδου και με τον Πάουελ να σημειώνει το πρώτο του καλάθι με την «ερυθρόλευκη» φανέλα, οι φιλοξενούμενοι πήγαν τη διαφορά στο +11 (26-37), ενώ η βολή του Πρίντεζη έφερε τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα στο +16 (33-46), που ήταν και μέγιστη διαφορά -μέχρι εκείνη τη στιγμή- στο ματς. Όμως, η ομάδα των δυτικών προαστίων έκανε ένα σερί 5-0, κλείνοντας το σκορ του πρώτου ημιχρόνου στο 38-49.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν στο ίδιο αργό τέμπο, αλλά διατηρώντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Μάντζαρης και Περπέρογλου έδειξαν αρκετή όρεξη (50-64), με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται -χωρίς ιδιαίτερο θόρυβο- στο 58-71. Όμως, η χαλαρότητα που είχε ο Ολυμπιακός, βοήθησε το Περιστέρι να μπει ξανά στο παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους σκορ 10-2 να πάει το ματς στο 68-73. Οι δύο βολές του Θορν έφεραν το ματς στο -3, με τον Περπέρογλου να ευστοχεί έξω από τα 6,75μ. και να κάνει το 72-78. Μέχρι το τέλος, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν την απαιτούμενη σοβαρότητα, ειδικά στην άμυνα, διατηρώντας το απόλυτο στο ελληνικό πρωτάθλημα με το τελικό 92-78.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 38-49, 58-71, 78-92.

Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 17 (1), Κομποδιέτας 2, Θορν 15 (1), Κανονίδης, Τζόουνς 7 (1), Μάντζαρης 18 (2), Γουίλιαμς 2, Χάινς 10 (6 ριμπ.), Πέτρουλας 4, Μελισσαράτος, Ψαρόπουλος 3 (1), Λάκκας.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 12, Λο 2, Σπανούλης 14 (3), Περπέρογλου 12 (1), Σλούκας 6, Μαυροειδής 4, Γκετσεβίτσιους 3 (1), Πάουελ 4, Πρίντεζης 22 (1), Παπανικολάου 6, Μάντζαρης 7 (1).