Δευτέρα 12 Νοεμβρίου 2012

Αργεντινή: Νέο στραβοπάτημα για Μπόκα!! (videos)

Την τρίτη ισοπαλία της σε τέσσερα παιχίδια έφερε η Μπόκα Τζούνιορς, με το 0-0 στην έδρα της Κολόν Σάντα Φε, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Αργεντινής.
Οι «μεϊνέσες» δεν ρίσκαραν όσο θα περίμεναν οι οπαδοί τους και φυσιολογικά κατέληξαν στη «λευκή» ισοπαλία. Είχαν περισσότερες καλές στιγμές, αλλά στο τελευταίο τέταρτο η Κολόν πίεσε για το «διπλό», έχασε τις δύο μεγαλύτερες ευκαιρίες του αγώνα και δυσκόλεψε περισσότερο την παραμονή του Χούλιο Φαλσιόνι στον πάγκο της Μπόκα. Σε ακόμα χειρότερη θέση είναι η Ιντεπεντιέντε, που έμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού έπειτα από το εκτός έδρας 0-0 με τη Σαν Μαρτίν. Μάλιστα, παρουσιάστηκε παθητική στον αγωνιστικό χώρο και πρέπει να έμεινε ικανοποιημένη από την ισοπαλία.
Στο 0-0 έμειναν επίσης Ρασίνγκ Κλουμπ και Άρσεναλ Σαραντί. Οι φιλοξενούμενοι επιδίωξαν τη «λευκή» ισοπαλία, κυρίως στα τελευταία λεπτά, ενώ η Ρασίνγκ έμεινε έξι βαθμούς μακριά από την πρώτη θέση της Inicial. Από την πλευρά της, η Λανούς συνέτριψε με 4-1 την Τίγκρε, αν και βρέθηκε πίσω με 1-0 στο 9ο λεπτό λόγω γκολ του Πέρεζ Γκαρσία. Αντέδρασε ισοφαρίζοντας στο 18’ με τον Γκουίδο Πιζάρο, ενώ στο 38’ ο πρώην στράικερ του Άρη, Μάριο Ρεγκέιρο, ολοκλήρωσε την ανατροπή με τυχερό γκολ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ματίας Φρίτζλερ και Σίλβιο Ρομέρο έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των «γκρανάτε».