Πέμπτη 8 Νοεμβρίου 2012

MLS: Η απόλυτη ανατροπή των Γκάλαξι!! (videos)

Οι Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς άγγιξαν το τέλειο σε όλη τη σεζόν, αλλά αποκλείστηκαν από τα προημιτελικά των playoffs του MLS έπειτα από την εντός έδρας ήττα με 3-1 από τους Λος Άντζελες Γκάλαξι.
Έστω και οριακά, η παρέα του Ντέιβιντ Μπέκαμ απέδειξε πως έχει… καρδιά πρωταθλητή. Ειδικά ο Ρόμπι Κιν φάνηκε ορεξάτος ανοίγοντας το σκορ στο 21ο λεπτό και διαμορφώνοντας το 2-0 στο 34ο. Θυμίζουμε πως ο Ιρλανδός διεθνής είχε δοκάρι στο 85ο λεπτό του πρώτου αγώνα, που έληξε με 1-0 υπέρ των «σεισμών». Στο 39ο λεπτό του επαναληπτικού, ο Μάικ Μαγκί διαμόρφωσε το 3-0. Πάντως οι πρωταθλητές Δύσης της regular season δεν παραδόθηκαν αμαχητί, καθώς μείωσαν σε 3-1 με τον Άλαν Γκόρντον στο 82ο λεπτό και πίεσαν ασφυκτικά για το γκολ-πρόκριση στα εναπομείναντα λεπτά.
Για αύριο (10/11, 02:30) αναβλήθηκε ο επαναληπτικός ημιτελικός της Ανατολής ανάμεσα στη Ντι Σι Γιουνάιτεντ και τους Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς. Αφορμή αποτέλεσε χιονοθύελλα στην αμερικανική πρωτεύουσα. Αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι δεν ήταν ικανοποιημένοι από την απόφαση, αν και ο αγωνιστικός χώρος δεν φαινόταν κατάλληλος για διεξαγωγή αγώνα.
Κανονικά έγινε ο έτερος ημιτελικός της ανατολικής περιφέρειας. Οι Χιούστον Ντάιναμο προκρίθηκαν για δεύτερη συνεχή χρονιά στους 4» των playoffs, αν και έχασαν με 1-0 από την Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι. Άλλωστε επικράτησαν με 2-0 στο Τέξας, οπότε η κεφαλιά-γκολ του Σεθ Σίνοβιτς στο 64ο λεπτό δεν αποδείχθηκε αρκετή για τους πρωταθλητές Ανατολής στη regular season, που κυριάρχησαν από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό.