Πέμπτη 8 Νοεμβρίου 2012

Κόπα Σουνταμερικάνα: Εύκολα η Σάο Πάολο! (video)

Είχε κερδίσει με 2-0 στη Χιλή και η Σάο Πάολο συνέτριψε την Ουνιβερσιδάδ με 5-0 στον επαναληπτικό, ώστε να διασφαλίσει την πρόκρισή της στους «4» του Κόπα Σουνταμερικάνα.
Οι «σομπεράνο» ξεπέρασαν με χαρακτηριστική άνεση το εμπόδιο των κατόχων του τροπαίου. Το εκτός έδρας 2-0 πρόσφερε σημαντικό προβάδισμα στους Βραζιλιάνους και το γκολ του Ζάντσον στο τέταρτο λεπτό ουσιαστικά «έκλεισε» το ματς. Ο κορυφαίος του γηπέδου, Λούκας Μούρα, διαμόρφωσε το 2-0 στο 21ο λεπτό και στο 28ο λεπτό δημιούργησε το τέρμα του Λουίς Φαμπιάνο. Ακολούθησε το 4-0 με εκτέλεση φάουλ του Ράφαελ Τολόι στο 64ο λεπτό και το 5-0 στο 77ο λεπτό με τον Ζάντσον.
Γενικά η Σάο Πάολο δεν ανέβασε την απόδοσή της σε υψηλό επίπεδο, αλλά πρόσφερε θέαμα, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, και πέρασε στα ημιτελικά του Κόπα Σουνταμερικάνα. Από την πλευρά τους, οι Χιλιανοί απλώς ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στη διοργάνωση, χωρίς να προκαλέσουν κάποια απειλή προς την αντίπαλη εστία.