Πέμπτη 7 Φεβρουαρίου 2013

Ολυμπιακός: «Προπόνηση» στο ΣΕΦ, εν όψει Ελληνικού!

Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, κάνοντας παράλληλα συντήρηση δυνάμεων πριν τον τελικό Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό, ο Ολυμπιακός νίκησε 85-63 τον Ίκαρο, στο ματς που ολοκλήρωσε τη 16η αγωνιστική της Α1.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας αποφάσισε να αφήσει εκτός 12άδας τον Πέρο Άντιτς κόντρα στον Ίκαρο, ενόψει του τελικού Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό, με τους υπόλοιπους παίκτες του Ολυμπιακού να κάνουν τα … βασικά και να νικούν με σκορ 85-63, στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 16ης αγωνιστικής της Α1.

Και οι 12 που αγωνίστηκαν από τους πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας σκόραραν, με τον Γιώργο Πρίντεζη να είναι ο κορυφαίος με 15 πόντους, τον Παπανικολάου να προσθέτει άλλους 11 και τους Σλούκα και Σπανούλη να έχουν από 10. Από τον Ίκαρο ξεχώρισαν οι Πάντιτς και Κυρίτσης με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Χωρίς τον Άντιτς στη 12άδα, αλλά και χωρίς… όρεξη ξεκίνησε ο Ολυμπιακός κόντρα στον Ίκαρο. Από την άλλη, η ομάδα της Καλλιθέας δεν είχε να χάσει τίποτα και έπαιζε χωρίς άγχος, κάνοντας μάλιστα αρκετή ζημιά με τα επιθετικά της ριμπάουντ κυρίως με τον Πάντιτς, με αποτέλεσμα το σκορ να είναι στο 15-15, λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» με ένα σερί 5-0, με τους Παπανικολάου και Σλούκα, διαμόρφωσαν το 20-15.

Όπως τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο, έτσι ξεκίνησε και στο δεύτερο ο Ολυμπιακός, ο οποίος με ένα νέο σερί 5-0 (10-0 συνολικό), έφτασε στο +10 (25-15). Μετά όμως ήρθε η… χαλάρωση για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, αφού επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να ρίξουν τη διαφορά στους τρεις πόντους (25-22). Εκεί, μπήκε στο παρκέ ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος με την… αύρα του και τους πόντους του, έδωσε τη δυνατότητα στους πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας να φτάσουν στο +11 (37-26). Έτσι, με τους γηπεδούχους να παίρνουν καλό βαθμό στην επίθεση, αλλά όχι στην άμυνα, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 43-34.

Ωστόσο, το… μενού του Ολυμπιακού είχε και άμυνα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όπου με ένα επιμέρους σκορ 7-2, το σκορ έγινε 50-36. Στη συνέχεια, η διαφορά για τους «ερυθρόλευκους» έφτασε ακόμα και στο +19 (58-39). Πλέον, το ματς είχε πάρει το… δρόμο του και οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν τη δυνατότητα να σκέφτονται αμυδρά τον τελικό Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό, αφού το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου τους βρήκε στο +24 (68-44). Τα εναπομείναντα 10 λεπτά –όπως είναι φυσικό- ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα αφού οι Πειραιώτες πήγαν ακόμα και στο +30 (81-51), με το ροζ φύλλο να έρχεται με το τελικό 85-63.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 43-34, 68-44, 85-63

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 4, Λο 9 (1), Σπανούλης 10 (6ασ.), Περπέρογλου 5 (1), Σερμαντίνι 6, Σλούκας 10 (5ασ.), Μαυροειδής 2, Πάουελ 8, Γκετσεβίτσιους 3 (1), Πρίντεζης 15 (1), Παπανικολάου 11 (1), Κατσίβελης 2.

Ίκαρος Καλλιθέα (Πρίφτης): Στρναντ, Λαρεντζάκης, Κυρίτσης 15, Βρκιτς 4, Ντελκ, Φαγιέ 8, Γκίμπσον 13 (2), Γιαννακίδης 3 (1), Μήτσιαλος, Οικονομόπουλος, Σίμτσακ 4 (9ριμπ.), Πάντιτς 16 (7 ριμπ.).