Κυριακή 31 Μαρτίου 2013

MLS: Έμεινε κορυφή το Ντάλας!! (videos)

Με γκολ του Μπλας Πέρεζ, το Ντάλας κατέβαλε με 1-0 τους Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον και διατήρησε την πρώτη θέση στο δυτικό γκρουπ του MLS.
Μετά από μετριότατο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο, αλλά όλα κρίθηκαν από το τέρμα του διεθνή από τον Παναμά στο 87ο λεπτό. Παράλληλα, η Σίβας ΗΠΑ έμεινε δύο βαθμούς πίσω από το Ντάλας ξεπερνώντας τραυματισμό του Χουάν Αγκουντέλο και κερδίζοντας με 2-1 τους Βανκούβερ Ουάιτκαπς, ενώ οι Λος Άντζελες Γκάλαξι έφεραν 2-2 στο «BMO Field» του Τορόντο, αν και επέστρεψε στα γήπεδα ο Λάντον Ντόναβαν. Μάλιστα απαιτήθηκε γκολ του Χοσέ Βιγιαρεάλ στο 93ο λεπτό, ώστε οι κάτοχοι του MLS Cup να αποχωρήσουν με τον βαθμό της ισοπαλίας. Ακόμα, η Ρέαλ Σολτ Λέικ κέρδισε με 2-1 τους Σιάτλ Σάουντερς και πήρε θέση στην πεντάδα της Δύσης.
Στα της Ανατολής, οι Μόντρεαλ Ίμπακτ γνώρισαν την πρώτη ήττα τους έπειτα από το 2-0 στα «χέρια» της Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι, ενώ ο προπονητής των πρωτοπόρων του γεωγραφικού γκρουπ, Μάρκο Σαλιμπάουμ, αποβλήθηκε στο 81ο λεπτό, επειδή εξέφρασε την αντίθεσή του για το καταλογισμό του δεύτερου γκολ πετώντας νερό σε διαιτητή! Ακόμα, οι Χιούστον Ντάιναμο επικράτησαν με 2-0 των Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς και ο Τιερί Ανρί επέστρεψε στα γήπεδα ύστερα από τραυματισμό σημειώνοντας το νικητήριο γκολ με πανέμορφο τελείωμα στο 2-1 των Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς επί των Φιλαδέλφεια Γιούνιον. Τέλος, οι Πόρτλαντ Τίμπερς απέσπασαν ισοπαλία με 2-2 από τους Κολοράντο Ράπιντς χάρη σε δύο γκολ του Ουίλ Τζόνσον.