Κυριακή 31 Μαρτίου 2013

Αργεντινή: «Λευκή» ισοπαλία Ρίβερ με Βελέζ! (videos)

Το παιχνίδι ήταν «γεμάτο», αλλά η Ρίβερ Πλέιτ και η Βελέζ Σάρσφιλντ αρκέστηκαν στο 0-0, το οποίο δεν εξυπηρετεί κάποια από τις δύο ομάδες.
Οι «μιλονάριος» του Ραμόν Ντίαζ φανέρωσαν από την αρχή τις επιθετικές διαθέσεις τους, αλλά όσο προχωρούσε το ματς, η Βελέζ δημιουργούσε και εκείνη ευκαιρίες εκμεταλλευόμενη κάποια κενά διαστήματα της Ρίβερ. Στο μεταξύ, ο πρώην στράικερ του Άρη, Χαβιέ Κάμπορα, σκόραρε στο 87ο λεπτό και χάρισε εκτός έδρας 1-0 της Ρασίνγκ Κλουμπ επί της Εστουντιάντες, αφού πρώτα ο πρώην τερματοφύλακας της ΑΕΚ, Σεμπάστιαν Σάχα, σταμάτησε όλες τις προσπάθειες των ανώτερων, στο μεγαλύτερο διάστημα, «λιονταριών».
Τέλος, ο Χουάν Αναγκόνο πέτυχε το δεύτερο γκολ της βραδιάς, το οποίο συνδυάστηκε, μάλιστα, με την πρώτη νίκη της Αρχεντίνος Τζούνιορς στο αργεντίνικο Final. Μετά από κακό πρώτο ημίχρονο, ο 23χρονος επιθετικός από το Εκουαδόρ βρήκε δίχτυα στο 49ο λεπτό ολοκληρώνοντας με πανέμορφο τρόπο αντεπίθεση της ομάδας του. Πάντως, στο 87ο λεπτό ο Ιβάν Μποργκέγιο απώλεσε μοναδική ευκαιρία για την ισοφάριση.
3
Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial (Βελέζ Σάρσφιλντ) θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.