Κυριακή 31 Μαρτίου 2013

Αβραάμ, ο τελευταίος!! (videos)

Τέσσερα χρόνια έχουν περάσει από την τελευταία φορά που σκόραρε Έλληνας ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού σε ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.

Αβραάμ, ο τελευταίος (videos)
Καθώς είχε αυξηθεί ο αριθμός ξένων ποδοσφαιριστών στο ρόστερ των Πειραιωτών τα προηγούμενα χρόνια, λογικό ήταν να μειώνονται και οι Έλληνες σκόρερ στους αγώνες.
Αμπντούν, Μιραλάς, Τζεμπούρ, Μοντέστο, Ντιόγκο, Φουστέρ και Ρόμενταλ ήταν οι παίκτες που βρήκαν δίχτυα απέναντι στους Θεσσαλονικείς μετά τον τελευταίο Έλληνα παίκτη που σκόραρε για λογαριασμό της ομάδας του λιμανιού.

Κάτι τέτοιο φαίνεται  και στα ντέρμπι μεταξύ Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ, καθώς ο τελευταία φορά που Έλληνας παίκτης των «ερυθρολεύκων» που σκόραρε κόντρα στον «δικέφαλο του Βορρά»  ήταν πριν από τέσσερα περίπου χρόνια. Ο λόγος για τον Αβραάμ Παπαδόπουλο, ο οποίος με το γκολ που σημείωσε χάρισε και τη νίκη στην ομάδα του, πετυχαίνοντας την ολική ανατροπή.  Υπενθυμίζουμε, ότι σ’εκείνο τον αγώνα ο «δικέφαλος του Βορρά» είχε προηγηθεί στο 10ο λεπτό με γκολ του Βιεϊρίνια. Ωστόσο, ο Ντιόγκο στο 41’ ισοφαρίζει φέρνει το ματς στα ίσια με το Αβραάμ να βρίσκει δίχτυα στο 90ό λεπτό, κάνοντας το 2-1 υπέρ του Ολυμπιακού στην Τούμπα.