Τετάρτη 8 Μαΐου 2013

Αγρίεψαν οι Νικς!!

Με ένα ξέσπασμα στα τελευταία 15 λεπτά του αγώνα οι Νικς συνέτριψαν 105-79 τους Πέισερς στη Νέα Υόρκη και ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής.

Αγρίεψαν οι Νικς
Οι Νικς δεν ήταν διατεθειμένοι να χάσουν ξανά στο «σπίτι» τους από τους Πέισερς. Με ένα επί μέρους σκορ 30-2 στο δεύτερο ημίχρονο συνέτριψαν τους αντιπάλους τους με 105-79 και ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά, που πλέον μεταφέρεται στην Ιντιανάπολις για δύο ματς, ξεκινώντας από το Σάββατο.

Ο Καρμέλο Άντονι είχε 32 πόντους, τους μισούς εξ αυτών στη διάρκεια αυτού του ξεσπάσματος της ομάδας του, ενώ Ιμάν Σάμπερτ και Ρέιμοντ Φέλτον πρόσθεσαν 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Ο Πολ Τζορτζ με 20 πόντους διασώθηκε από τους φιλοξενούμενους, που προηγούνταν με +2 τρία λεπτά πριν ολοκληρωθεί το τρίτο δωδεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια κατέρρευσαν.

Δωδεκάλεπτα: 29-20, 47-42, 72-66, 105-79.

Νικς: Άντονι 32 (9 ριμπ.), Σάμπερτ 15 (6 ριμπ.), Φέλτον 14, Πριγκιόνι 10, Μάρτιν 10, Τσάντλερ 8, Σμιθ 8 (6 ριμπ.), Ρίτσαρντσον 6, Γουάιτ 2, Κιντ, Κόουπλαντ, Νόβακ.

Πέισερς: Τζορτζ 20, Γουέστ 13 (6 ριμπ.), Χιλ 12 (7 ασίστ), Στίβενσον 9, Γκριν 7, Χίμπερτ 6 (12 ριμπ.), Όγκουστιν 4, Τζόνσον 4, Τ. Χάνσμπρο 2, Γιανγκ 2, Πέντεργκραφ, Μπ. Χάνσμπρο, Μαϊνμί. Πηγή: sport-fm.gr