Δευτέρα 17 Ιουνίου 2013

Aλμερία - Χιρόνα για μια θέση στην Πριμέρα!!

Η ομάδα από την Ανδαλουσία με τους Καταλανούς, καθάρισαν εντός έδρας και πήραν το εισιτήριο της πρόκρισης για τον διπλό τελικό της ανόδου

Aλμερία - Χιρόνα για μια θέση στην Πριμέρα
Η Αλμερία χρειάστηκε να φτάσει στο τελευταίο λεπτό της παράτασης για να μπορέσει να κάμψει την αντίσταση της Λας Πάλμας (2-1) που είχε μείνει με εννέα ποδοσφαιριστές, λίγο νωρίτερα. Ο Τσαρλς στο 60’ έκανε το 1-0 για την Αλμερία, ενώ ο Κρισάντους ισοφάρισε για τους νησιώτες τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Ο φορ της Αλμερία στην εκπνοή της παράτασης έδωσε τη νίκη στην Αλμερία και το 2-1 που την έστειλε στον τελικό με την Λας Πάλμας να δέχεται δύο αποβολές στο 115’ και το 117’.

Η Χιρόνα είχε επίσης αποσπάσει ισοπαλία στην έδρα της αντιπάλου της, Αλκορκόν στο πρώτο ματς, ωστόσο είχε πιο εύκολο έργο στο «Μοντιλίβι». Ο Ακούνια, μόλις στο 6ο λεπτό έκανε το 1-0, ενώ ο Χουανλού στο 38’ και το 79’ καθάρισε ουσιαστικά την πρόκριση, με τον Μόρα να μειώνει απλά σε 3-1 στο 86’

O πρώτος αγώνας θα γίνει την Τετάρτη 19/6 στην έδρα της Χιρόνια, ενώ η ρεβάνς θα γίνει το Σάββατο 22/6 στο "Juegos Mediterraneos".
Πηγή: sport-fm.gr