Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2013

«Χ»όρτασαν γκολ!!

Λοριάν και Μπορντό ήρθαν ισόπαλες 3-3 σε ένα χορταστικό ματς στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Σαμπιονά.

«Χ»όρτασαν γκολ
Ούτε ένα, ούτε δύο, αλλά έξι γκολ απόλαυσαν οι οπαδοί της Λοριάν και της Μπορντό που παρακολούθησαν το ματς των ομάδων τους για την 6η αγωνιστική του Σαμπιονά. Το τελικό σκορ 3-3, προϊδεάζει με τον καλύτερο τρόπο για αυτό που παρακολούθησαν, με τους «γιρονδίνους» να χάνουν μία τεράστια ευκαιρία να φύγουν με τους τρεις βαθμούς της νίκης, αφού προηγήθηκαν με 3-1, αλλά η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους.

Η Μπορντό ξεκίνησε ιδανικά, αφού προηγήθηκε στο 8ο λεπτό με πέναλτι του Ντιαμπατέ. Ο Αμπουμπακάρ έκανε στο 23΄ το 1-1 για την Λοριάν, όμως η φιλοξενούμενη απάντησε με δύο γκολ από Σέρτιτς και Σαϊβέ στο 24΄ και στο 30΄. Το γκολ του Μονέ-Πακέ στο 44΄ έβαλε ξανά τους γηπεδούχους στο παιχνίδι, αφού το ημίχρονο τους βρήκε πίσω με ένα αντί για δύο γκολ. Η ψυχολογική ανάταση που πήρε η Λοριάν, μετουσιώθηκε σε ένα ακόμα τέρμα με τον Ντιαλό στο 58΄ που έμελε να διαμορφώσει το τελικό 3-3.

Με αυτό το βαθμό, η Λοριάν έφτασε στην 14η θέση με 7 βαθμούς, διατηρώντας το εντός έδρας αήττητο, ενώ η Μπορντό παρέμεινε 17η με 5 και δεν κατάφερε να ξεφύγει κάπως από την επικίνδυνη ζώνη.

Αναλυτικά η 6η αγωνιστική

Παρασκευή 20/9

Σεντ Ετιέν-Τουλούζ 1-2 (18’ Χαμουμά- 63’ Μπρεθγουέιτ, 75’ Σιλά)

Σάββατο 21/9

Μπαστιά-Μαρσέιγ 0-0
Εβιάν-Μονπελιέ 2-2 (74’ Βας, 77’ Σουνγκού – 37’ Μοντάνο, 53’ Σαμπέλα)
Ρεμς-Γκινγκάμπ 1-1 (58’ Πρεβίλ – 5’ Γουέμπερ αυτ.)
Ρεν-Αζαξιό 2-0 (13’, 16’ Καντίρ)
Σοσό-Λιλ 0-2 (35’, 37’ Ρο)

Κυριακή 22/9

Λοριάν-Μπορντό 3-3 (23΄Αμπουμπακάρ, 44΄ Μονέ-Πακέ, 58΄ Ντιαλό-8΄ Ντιαμπατέ, 24΄ Σέρτιτς, 30΄ Σαϊβέ)
Λιόν-Ναντ (18:00)
Νις-Βαλανσιέν (18:00)
Παρί Σεν Ζερμέν-Μονακό (22:00) Πηγή: sport-fm.gr