Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2013

Επιτέλους νίκη για Λιόν!

Μετά από τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα, η Λιόν επέστρεψε στις νίκες στο Σαμπιονά, καθώς επικράτησε 3-1 της Ναντ στο «Ζερλάν» για την 6η αγωνιστική.

Επιτέλους νίκη για Λιόν
Οι «λιονέ» ξεκίνησαν για ένα ακόμα ματς άσχημα, αφού η Ναντ τους «πάγωσε» με το γκολ του Βερετούτ στο 24ο λεπτό. Η απάντηση των γηπεδούχων όμως ήταν άμεση, καθώς δύο λεπτά αργότερα ο Γκομίς βρήκε δίχτυα και ισοφάρισε σε 1-1. Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Λιόν πήρε τα ηνία του αγώνα και έχασε αρκετές ευκαιρίες. Η υπεροχή της καρποφόρησε στο δεύτερο ημίχρονο, αρχής γενομένης από το 55ο λεπτό, όταν ο Γκρενιέ έκανε το 2-1 και δεκαεπτά λεπτά μετά ο Μπριάν το 3-1, που έμελε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Με αυτή τη νίκη η Λιόν ανέβηκε στην 6η θέση με 10 βαθμούς, ενώ η Ναντ παρέμεινε 12η με 7.

Στο άλλο ματς που άρχισε στις 18:00, η Νις δεν είχε κανένα πρόβλημα να καταβάλει την αντίσταση της Βαλανσιέν, την οποία συνέτριψε με 4-0. Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, έφερε τους γηπεδούχους προσωρινά στη 3η θέση της βαθμολογίας με 11 βαθμούς, την ώρα που η φιλοξενούμενη παρέμεινε 18η με τρείς, έχοντας πέντε ήττες σε έξι παιχνίδια.

Η αγωνιστική ολοκληρώνεται με το ντέρμπι κορυφής Παρί Σεν Ζερμέν-Μονακό στις 22:00.

Αναλυτικά η 6η αγωνιστική:

Παρασκευή 20/9

Σεντ Ετιέν-Τουλούζ 1-2 (18’ Χαμουμά- 63’ Μπρεθγουέιτ, 75’ Σιλά)

Σάββατο 21/9

Μπαστιά-Μαρσέιγ 0-0
Εβιάν-Μονπελιέ 2-2 (74’ Βας, 77’ Σουνγκού – 37’ Μοντάνο, 53’ Σαμπέλα)
Ρεμς-Γκινγκάμπ 1-1 (58’ Πρεβίλ – 5’ Γουέμπερ αυτ.)
Ρεν-Αζαξιό 2-0 (13’, 16’ Καντίρ)
Σοσό-Λιλ 0-2 (35’, 37’ Ρο)

Κυριακή 22/9

Λοριάν-Μπορντό 3-3 (23΄Αμπουμπακάρ, 44΄ Μονέ-Πακέ, 58΄ Ντιαλό-8΄ Ντιαμπατέ, 24΄ Σέρτιτς, 30΄ Σαϊβέ)
Λιόν-Ναντ 3-1 (26΄Γκομίς, 55΄ Γκρενιέ, 72΄ Μπριάν-24΄ Βερετούτ)
Νις-Βαλανσιέν 4-0 (32΄ Τσβίτανιτς (πεν.), 44΄ Μποτέ, 68’ Μπρουλ, 73΄ Μποσε)
Παρί Σεν Ζερμέν-Μονακό (22:00)Πηγή: sport-fm.gr