Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2013

Ταπείνωση για Άντερλεχτ στο ντέρμπι!!

Η Κλαμπ Μπρίζ συνέτριψε με σκορ 4-0 την προσεχή αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ, Άντερλεχτ, στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος και παρέμεινε σε τροχιά κορυφής.

Ταπείνωση για Άντερλεχτ στο ντέρμπι
Η Άντερλεχτ που θα υποδεχθεί στις 2 Οκτωβρίου τον Ολυμπιακό στις Βρυξέλες για την 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, υπέστη ταπεινωτική ήττα στο ντέρμπι του πρωταθλήματος κόντρα στην Κλαμπ Μπριζ και δείχνει να μην βρίσκεται σε καλή κατάσταση, κάτι που ασφαλώς χαροποιεί ιδιαίτερα τον Μίτσελ και τους παίκτες του. Η Μπριζ προηγήθηκε στο 31ο λεπτό με πέναλτι του Σίμονς, το οποίο όπως ήταν φυσικό έβαλε…φωτιά στο «Γιαν Μπέιντελσταντιον».

Στο δεύτερο ημίχρονο η γηπεδούχος ήταν καταιγιστική και η Άντερλεχτ απογοητευτική στην απόδοσή της, με συνέπεια να δεχθεί τρία τέρματα. Δύο από τον Λεστιέν στο 59΄ και στο 76΄ και ένα από τον Φατάϊ στο 87΄ που διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Η Μπριζ πλέον απέχει έναν βαθμό από την πρωτοπόρο Σταντάρ Λιέγης που παίζει στις 19:00 εντός έδρας με την Λόκερεν, ενώ άφησε στο -5 την Άντερλεχτ που ενδέχεται να είναι και στο -9 στο τέλος της αγωνιστικής αν η Σταντάρ επικρατήσει.

Αναλυτικά, η 8η αγωνιστική

Σάββατο (21/09)

Γάνδη - Οστάνδη 1-1 (54' αυτ. Ντε Σούτερ / 78' Φερνάντο)
Σαρλερουά - Σέρκλ Μπριζ 2-0 (65' Κεμπανό, 70' Ντέβαστ)
Μέχελεν - Μονς 4-2 (12' αυτ. Τίμερμανς, 30' αυτ. Φρανκάρ, 58' Μοκουλού Τεμπ, 71' Γιούνκερ / 27' πέν. Μάτις, 74' Άρμπαϊτμαν)
Λιρς - Κόρτραϊκ 2-0 (5' Μπουραμπιά, 61' Γουάτ)