Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2013

MLS: Γκολ και πίτσα για Ουντόρο…!! (videos)

Με 3-0 σε βάρος των Σικάγο Φάιρ του Φρανκ Κλόπας, οι Κολόμπους Κρου διατήρησαν ελπίδες πρόκρισης στα playoffs του MLS, αλλά ο Ντομινίκ Ουντόρο επισκίασε το θετικό αποτέλεσμα.
Συγκεκριμένα, ο 28χρονος Γκανέζος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό και πανηγύρισε το γκολ… τρώγοντας πίτσα φιλάθλου. Στα του ματς, ο Μπακαρί Σουμαρέ των «φωτιών» αποβλήθηκε στο 29ο λεπτό, ενώ ο Φεντερίκο Ιγκουαΐν σημείωσε το 2-0 με πέναλτι στο 70ό λεπτό και ο Μπερνάρντο Ανόρ το 3-0 στο 76ο λεπτό. Σε άλλο παιχνίδι, οι Λος Άντζελες Γκάλαξι και οι Σιάτλ Σάουντερς αρκέστηκαν σε 1-1, καθώς ο άλλοτε στράικερ του Άρη, Έντι Τζόνσον, έβαλε μπροστά την ομάδα της Ουάσινγκτον με κεφαλιά στο 23ο λεπτό και ο Ζουνίνιο ισοφάρισε με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.
Από την πλευρά τους, οι Βανκούβερ Ουάιτκαπς πήραν «μεγάλο» 3-0 στην έδρα των Μόντρεαλ Ίμπακτ, καθώς ο Κένι Μίλερ άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 7ο λεπτό και ο Καμίλο πρόσθεσε δύο ακόμα γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα. Δύο γκολ πέτυχε και ο Σι Τζέι Σάπονγκ στο εκτός έδρας 2-1 της Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι με το Τορόντο, που ισοφάρισε προσωρινά στο 38ο λεπτό, όταν ο Ντάρελ Ράσελ εκμεταλλεύτηκε αμυντικό λάθος, αλλά ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες και χωρίς προπονητή λόγω αποβολής του Στίβεν Κάλντγουελ και Ράιαν Νίλσεν, αντίστοιχα.
Στο ευρύ 5-1 των Χιούστον Ντάιναμο με τη Σίβας ΗΠΑ, οι Τζιλ Μπαρνς και Όσκαρ Μπόνιεκ Γκαρσία είχαν από δύο γκολ, ενώ ο Ουίλ Μπρούιν αποτέλεσε τον έτερο σκόρερ των Τεξανών. Δύο τέρματα σημείωσε και Στίβεν Λένχαρτ, αμφότερα με το κεφάλι, στο απρόσμενο 2-1 των Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς σε βάρος της Ρέαλ Σολτ Λέικ. Τέλος, οι Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον ξεπέρασαν αυτογκόλ του Σκοτ Κάλντγουελ στο 11ο λεπτό και επικράτησαν της Ντι Σι Γιουνάιτεντ, αφού ο Ντιέγκο Φαγκούντεζ ισοφάρισε στο 58ο λεπτό, με γκολ που έπρεπε να ακυρωθεί λόγω οφσάιντ, ενώ ο Λι Ενγκούγιεν ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 83ο λεπτό.