Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2013

Έκανε ό,τι μπορούσε για να χάσει...!

Δύο αυτογκόλ και ισάριθμες κόκκινες κάρτες στο ματς κόντρα στην Μαλίν είναι ίσως η επιβεβαίωση γιατί η Μονς δεν ξεκολλάει απ' τον πάτο της βαθμολογίας του Βελγίου...

Έκανε ό,τι μπορούσε για να χάσει...
Ό,τι μπορούσαν για να... χάσουν έκαναν οι παίκτες της Μονς στο ματς κόντρα στη Μαλίν για την 8η αγωνιστική της Jupiler League.

Το... αυτογκόλ του Τίμερμανς στο 13' άνοιξε το σκορ για τη Μαλίν και παρότι στο 27' η Μονς έφερε το σκορ στα ίσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, αύξησε ξανά τα τέρματα υπέρ του αντιπάλου με δεύτερο αυτογκολ στο 31'!

Και σαν... επιβεβαίωση ότι η πρώτη νίκη θα μείνει ακόμα μακριά απ' τη Μονς, ήρθε στο ίδιο λεπτό η κόκκινη κάρτα του Σούμα.

Από κει και πέρα τα πράγματα έγιναν εύκολα για τους γηπεδούχους που αύξησαν το σκορ σε 4-1, ενώ το γκολ της τιμής για την Μονς έβαλε ο Αρμπέιτμαν στο 74'. Πέντε λεπτά πριν η ομάδα του μείνει με εννιά παίκτες, μετά την αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μοντενέ.

Από κει και πέρα, η Σαρλερουά ξεπέρασε με σχετική ευκολία το εμπόδιο της Σερκλ, επικρατώντας με 2-0.
Γάνδη και Οστάνδη μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοαπλίας (1-1), ενώ η Λιρς επέστρεψε στις νίκες κόντρα στην Κόρτραϊκ με 2-0.