Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2013

Ο δακρυσμένος ήρωας της Ρώμης!! (video)

Ένα γκολ του Φεντερίκο Μπαλτσαρέτι, που στη συνέχεια ξέσπασε σε λυγμούς, άνοιξε το δρόμο στη Ρόμα να νικήσει με 2-0 Λάτσιο στο ντέρμπι της «Αιώνιας Πόλης» και την κρατά μόνη πρώτη στη Serie A.

Ο δακρυσμένος ήρωας της Ρώμης (video)
Η φετινή Ρόμα δεν αστειεύεται… Οι «τζιαλορόσι» έκαναν το 4/4 στη Serie A και απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής μετά τη νίκη με 2-0 επί της συμπολίτισσας Λάτσιο στο «Ολίμπικο».

Ο Φεντερίκο Μπαλτσαρέτι με προβολή μετά από γύρισμα του Φραντσέσκο Τότι στο 63’ πέτυχε το γκολ που ουσιαστικά έκρινε τον αγώνα υπέρ των τυπικά γηπεδούχων. Ο σκόρερ πανηγύρισε έξαλλα και στη συνέχεια ξέσπασε σε λυγμούς. Οι «λατσιάλι» προσπάθησαν για την ισοφάριση, αλλά όλα έγιναν πιο δύσκολα όταν στο 82’ ο Αντρέ Ντίας, που είχε περάσει σαν αλλαγή τέσσερα λεπτά νωρίτερα, αποβλήθηκε. Στο 93’ ο Αντέμ Λιάιτς κέρδισε πέναλτι από τον Κριστιάν Λεντέσμα και από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Οι συνθέσεις:

Ρόμα (Γκαρσία): Ντε Σάνκτις, Μαϊκόν, Μπενατιά, Λεάντρο Καστάν, Μπαλτσαρέτι, Πιάνιτς (85’ Ταντέι) , Ντε Ρόσι, Στρότμαν, Ζερβίνιο, Τότι (91’ Μποριέλο), Φλορέντσι (51’ Λιάιτς).

Λάτσιο (Πέτκοβιτς): Μαρκέτι, Καβάντα (71’ Φλόκαρι), Σιανί (78’ Ντίας), Τσάνα, Κονκό, Λεντέσμα, Καντρέβα, Γκονζάλες, Ερνάνες (78’ Έντερσον), Λούλιτς, Κλόζε.

Η Γιουβέντους με αρκετό άγχος, αλλά και σκόρερ του δύο νεοαποκτηθέντες επιθετικούς της επικράτησε 2-1 της Βερόνα στο Τορίνο φτάνοντας στους δέκα βαθμούς. Στο γκολ του Κατσιατόρε στο 36’ οι πρωταθλητές είχαν την απάντηση πριν βγει το ημίχρονο με Τέβες και Γιορέντε.

Στους δέκα βαθμούς έφτασε και η Φιορεντίνα που πέρασε με 2-0 από το Μπέργκαμο κόντρα στην Αταλάντα.

Η Μπολόνια με τον Παναγιώτη Κονέ στην ενδεκάδα γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Τορίνο παραμένοντας χωρίς νίκη, όπως και οι Κατάνια και Πάρμα που έμειναν χωρίς γκολ στη Σικελία.