Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2013

Στην κορυφή η Σέλτικ!

Η Σέλτικ έκανε το καθήκον της απέναντι στην Σεντ Τζόνστον 2-1 και σε συνδυασμό με την ήττα (1-0) της Ινβερνές από την Αμπερντίν, την έπιασε στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ Σκοτίας.

Στην κορυφή η Σέλτικ
Συγκάτοικο την Σέλτικ στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Πρέμιερ Λιγκ Σκοτίας έχει από σήμερα η Ινβερνες.

Σε παιχνίδια για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος, η παρέα… του Σαμαρά επικράτησε 2-1 της Σεντ Τζόνστον και εκμεταλλεύτηκε την εκτός έδρας ήττα 1-0 της Ινβερνές από την Αμπερντίν.

Έτσι, η Σέλτικ έφτασε στους 16 βαθμούς, όσους έχει και η Ινβερνές, αλλά με ένα παιχνίδι λιγότερο.

Η Χιμπέρνιαν δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στη Σεντ Μίρεν. Την νίκησε 2-0 εκμεταλλευόμενη το γκολ στο 10ο λεπτό του Κόλιτς με το οποίο άνοιξε το σκορ.

Σημαντική νίκη πέτυχε η Ρος Κάουντι επί της Χαρτς. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 24ο λεπτό αλλά δεν το έβαλαν κάτω. Συνέχισαν την προσπάθειά τους μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού και αυτή απέφερε καρπούς…

Στο 89ο λεπτό ισοφάρισαν σε 1-1 και μέσα σε τρία λεπτά πέτυχαν και δεύτερο τέρμα, το οποίο τους έδωσε και τους τρεις βαθμούς.

Στο τελευταίο παιχνίδι η Πάτρτικ Θιστλ έμεινε στο 1-1 με την Καλμάρνοκ, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ στο 11ο λεπτό αλλά να δέχονται την ισοφάρισε στο τρίτο λεπτό του δεύτερου 45λεπτού.