Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2013

Χαρούμενοι και οι δύο!

Την πέμπτη θέση στον Ευρωμπάσκε της Σλοβενίας κατέκτησε η οικοδέσποινα επικρατώντας των Ουκρανών με 69-63, σε αγώνα κατάταξης. Η καλύτερη θέση στην ιστορία της Ουκρανίας, η 6η.

Χαρούμενοι και οι δύο
Η Σλοβενία επικράτησε της Ουκρανίας με 69-63 σε αγώνα κατάταξης του Ευρωμπάσκετ κατακτώντας την καλύτερη δυνατή θέση εφόσον έμεινε εκτός ημιτελικών, την πέμπτη. Οι οικοδεσπότες αποχαιρέτησαν με νίκη τη διοργάνωση αφήνοντας γλυκιά γεύση στους φιλάθλους τους.

Ικανοποιημένοι όμως και οι Ουκρανοί, που θα φιλοξενήσουν τη διοργάνωση το 2015, καθώς παρά την ήττα τερμάτισαν έκτοι που αποτελεί την καλύτερη θέση που έχει πάρει η ομάδα στην ιστορία της.

Αμφότερες δε οι ομάδες, εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στο Μουντομπάσκετ της Ισπανίας το 2014.

Αυτό ήταν το ιδανικό αντίο για τον Γιάκα Λάκοβιτς μπροστά στους συμπατριώτες του καθώς ο έμπειρος γκαρντ αποφάσισε να μην ξαναγωνιστεί με την εθνική ομάδα της χώρας του.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο μεγαλύτερο διάστημα της πρώτης περιόδου (10-10) μέχρι που οι Ουκρανοι έτρεξαν σε δυόμιση λεπτά σερί 10-0 φτάνοντας στο +7 (16-23). Οι Σλοβένοι απάντησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με επιμέρους 13-3 παίρνοντας κεφάλι στο σκορ (29-26) ενώ στη συνέχεια βρέθηκαν και στο +10 (40-30). Οι παίκτες του Φρατέλο πάντως κατάφεραν να μειώσουν σε 40-36 λίγο πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Η Ουκρανία έκανε την προσπάθειά της να πλησιάσει τους Σλοβένους όμως οι τελευταίοι χάρις στην καλή αμυντική λειτουργία τους κράτησαν τους αντιπάλους τους μόλις στους 8 πόντους στην τρίτη περίοδο και ξαναέχτισαν διψήφια διαφορά (54-44). Στο τελευταίο δεκάλεπτο που απέμενε οι Ουκρανοί έκαναν ό,τι μπορούσαν για να κλέψουν το ματς. Πλησίασαν ακόμα και στους τέσσερις (62-58) όμως ο Γκόραν Ντράγκιτς έπιασε δουλειά οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη (69-63)και ικανοποιώντας τους Σλοβένους φιλάθλους.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 40-36, 54-44, 69-63

Σλοβενία (Μάλκοβιτς): Σλόκαρ 2, Λάκοβιτς, Μπάλαζιτς 3, Γιοκσίμοβιτς, Μούριτς 9, Μπλάζιτς 9, Νάχμπαρ 9, Γκ. Ντράγκιτς 19, Ζ. Ντράγκιτς 6, Λόρμπεκ, Βίντμπαρ 8, Μπέγκιτς 4

Ουκρανία (Φρατέλο): Πουστοζβόνοφ 3, Τζέτερ 12, Μίσουλα 4, Γκλιέμποφ 2, Γκλαντίρ 6, Λίποβι 10, Νατιάζκο 9, Ζαμπριτσένκο, Κορνιγένκο 3, Ζάιτσεφ 12, Πούστοβι 2, ΚράβτσοφΠηγή: sport-fm.gr