Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2013

Αργεντινή: «Σωτήριος» Αμπρέου! (videos)

Η Ροζάριο Σεντράλ απέφυγε εντός έδρας ήττα από την… ορεξάτη Άρσεναλ Σαραντί, αφού ο Σεμπαστιάν Αμπρέου ισοφάρισε σε 1-1 στο 92ο λεπτό.
Ο άλλοτε φορ του Άρη εντάχθηκε φέτος στο ρόστερ των νεοφώτιστων, οι οποίοι αποτελούν την… 23η ομάδα της καριέρας του. Στην προκειμένη, ο 36χρονος επιθετικός ισοφάρισε το γκολ του 23χρονου Τζόναθαν Γκόμεζ, που ξεκίνησε την καριέρα του από τη Ροζάριο Σεντράλ. Σημειώνουμε πως το 1-0 διαμορφώθηκε από το 8ο λεπτό της αναμέτρησης, η οποία ήταν στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της αργεντίνικης Inicial.
Νωρίτερα, Ολίμπο και Μπελγκράνο έμειναν επίσης στο 1-1, καθώς ο Εζέκιελ Κερούτι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 78ο λεπτό και ο Κάρλος Μπουένο ισοφάρισε στο 80ό. Από το 69ο, πάντως, αμφότερες οι ομάδες έμειναν με δέκα παίκτες εξαιτίας αποβολής των Νταμιάν Μούστο και Πιερ Μπάριος με απευθείας κόκκινη μετά από διένεξη.
2
Σημείωση: Ο πρωταθλητής της Inicial προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2014 και στον τελικό για της σεζόν 2013-14 της Αργεντινής.