Πέμπτη 14 Νοεμβρίου 2013

Σιμόν ο… άγιος της Κουμπάν!

Σιμόν ο… άγιος της Κουμπάν! Την περασμένη εβδομάδα με το τρίποντό του στο φινάλε ο Κρούνοσλαβ Σιμόν «σκότωσε» τον Παναθηναϊκό, αυτή την εβδομάδα σειρά είχε η Λαμποράλ Κούτσα που γνώρισε την ήττα από την Κουμπάν με 85-84…

Τον ίδιο… άγιο είχε η Λοκομοτίβ Κουμπάν και αυτή τη βδομάδα. Ο παίκτης που την περασμένη Πέμπτη της χάρισε τη νίκη στο φινάλε κόντρα στον Παναθηναϊκό στην Κρήτη, ο Κρούνοσλαβ Σιμόν, ήταν ο λυτρωτής της και κόντρα στην Λαμποράλ Κούτσα. Η ομάδα του Εβγκένι Πασούτιν που βρέθηκε να χάνει με οκτώ πόντους (75-83) 2’41’’ πριν το φινάλε, ανέτρεψε το παιχνίδι με τους Ισπανούς και με τρίποντο του Σιμόν στο φινάλε πήρε μεγάλη νίκη στην έδρα της (85-84) για την πέμπτη αγωνιστική του Δ’ ομίλου της Euroleague.

Πέραν του «καταλύτη» Σιμόν, ο Ντέρικ Μπράουν ξεχώρισε για τους νικητές με 23 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Μαζί βάδιζαν οι δύο ομάδες στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης (8-7), στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και με σερί 9-0 βρέθηκαν στο +10 (17-7) ενώ ολοκλήρωσαν την περίοδο στο +8 (21-13). Η Κουμπάν συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμά της φτάνοντας ακόμα και στο +12 (30-18) όμως κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν. Με μπροστάρηδες τους Μπιέλιτσα και Χοτζ πέτυχαν συνεχόμενους πόντους φέρνοντας αρχικά το ματς στον πόντο (30-29), ενώ 57’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους πέρασαν μπροστά με καλάθι του Ερτέλ (40-42).

Η Λαμποράλ Κούτσα είχε το πάνω χέρι στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου φτάνοντας και στο +8 (48-56) όμως μένοντας για σχεδόν τρία λεπτά χωρίς πόντο έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ξαναπάρουν τα ηνία (57-56) και με την ολοκλήρωση των 30’ να προηγούνται με 61-58. Η Κουμπάν μπήκε με φόρα στο τελευταίο δεκάλεπτο για το 65-58, οι παίκτες του Σκαριόλο όμως απάντησαν με δικό τους σερί 10-0 για το 65-68. Μάλιστα 2’41’’ πριν το φινάλε βρέθηκαν ξανά στο +8 (75-83) έχοντας τον πρώτο λόγο στην υπόθεση νίκη. Οι γηπεδούχοι όμως είχαν... άλλη άποψη. Πίεσαν και 39’’ για τη λήξη πλησίασαν στο καλάθι (82-84). Ο Ερτέλ αστόχησε στη συνέχεια και τότε ανέλαβε δράση ο Σιμόν ο οποίος με τρίποντο στα 7’’ (85-84) χάρισε ξανά στην ομάδα του τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 40-42, 61-58, 85-84

Λοκομοτίβ Κουμπάν (Πασούτιν): Γκριγκόριεφ, Μπράουν 23 (5 ριμπάουντ), Ουίλιαμς 13 (9 ασίστ), Χέντριξ 8 (9 ριμπάουντ), Καλνιέτις 4 (5 ασίστ), Μπίκοφ 4, Λίχοντεϊ 3 (1), Γιασάιτις 4 (6 ριμπάουντ), Ζούμπκοφ 4, Ζουκανένκο 2, Μάριτς 1, Σιμόν 19 (3)

Λαμποράλ Κούτσα (Σκαριόλο): Μαϊνόλντι, Νοτσιόνι 15 (7 ριμπάουντ), Καουκένας, Χοτζ 12 (8 ασίστ), Σαν Εμετέριο, Πλάις 15 (10 ριμπάουντ), Ερτέλ 10, Κελάτι 10 (1), Γέλινεκ 6 (2), Μπιέλιτσα 16 (2) Πηγή: sport-fm.gr