Τρίτη 17 Δεκεμβρίου 2013

Ματσάρα με κερδισμένη τη... Γιουβέντους!!

Νικητή στο «Σαν Σίρο» δεν είχαμε. Κερδισμένο απ’ την βραδιά, όμως, είχαμε, αφού η Γιουβέντους είδε τη Ρόμα να μένει στο 2-2 με την Μίλαν και να αυξάνει κι άλλο τη διαφορά της.

Ματσάρα με κερδισμένη τη... Γιουβέντους!
Η Μίλαν ήθελε να γιορτάσει τα γενέθλιά της (114 ετών) με νίκη. Δεν τα κατάφερε. Η Ρόμα ήθελε να παραμείνει σε απόσταση βολής από την κορυφή. Εξίσου δεν τα κατάφερε. Τελικά το 2-2 ανάμεσα στις δύο στο "Σαν Σίρο" άφησε χαρούμενη την Γιουβέντους που πλέον είναι στο +5 από τους Ρωμαίους και έχει το... κεφάλι της ακόμα πιο ήσυχο.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 13' όταν ο Στρόουτμαν έκανε το γύρισμα για τον Ντέστρο κι εκείνος προ κενής εστίας έγραψε το 1-0, παγώνοντας τους φίλους των "ροσονέρι". Ωστόσο, στο 31' οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα με μια περίεργη κεφαλιά του Ζαπάτα κι ενώ ένα λεπτό μετά η Ρόμα για... χιλιοστά δεν ξαναπήρε προβάδισμα, όταν η μπάλα δεν πέρασε τη γραμμή σε σουτ του Μπράντλεϊ.

Η ομάδα του Τοροσίδη (δεν αγωνίστηκε) κατάφερε να προηγηθεί για δεύτερη φορά με εκτέλεση πέναλτι του Στρόουτμαν στο 52'! Κι αφού στον αγώνα πέρασε και ο Τότι στην επανεμφάνισή του μετά τις 21 Οκτωβρίου, οι Μιλανέζοι άρχισαν να ανεβαίνουν. Η πίεση αυξήθηκε και στο 77' μετά από ωραία πάσα του Μπαλοτέλι, ο Μουντάρι "εκτέλεσε" τον Ντε Σάνκτις για το 2-2! Στις καθυστερήσεις χάθηκαν πραγματικά τεράστιες ευκαιρίες για τις δύο πλευρές, με τον "Σούπερ Μάριο" αρχικά να σημαδεύει για λίγο άουτ αν και αφύλαχτος στο 93' και στο 95' να τον... μιμείται ο Ζερβίνιο.

AC Milan 2-2 Roma (All Goals) 16.12 ourmatch.net από ourmatch