Παρασκευή 3 Ιανουαρίου 2014

«Υπερηχητική» Μπαρτσελόνα!!

Με συνοπτικές διαδικασίες η Μπαρτσελόνα του Κώστα Παπανικολάου συνέτριψε εντός έδρας την Εφές Αναντολού των Βαγγέλη Αγγέλου και Κώστα Βασιλειάδη με 84-65 στην πρεμιέρα του Top 16 της Euroleague.

«Υπερηχητική» Μπαρτσελόνα
Σαρωτική η Μπαρτσελόνα στην πρεμιέρα του ΣΤ’ ομίλου του Top 16 της Euroleague. Οι Καταλανοί συνέτριψαν στην έδρα τους της Εφές Αναντολού με 84-65, στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Αγγέλου με τον τουρκικό σύλλογο στη Ευρώπη.

Με δέκα παίκτες –εκ των οποίων αγωνίστηκαν οι οκτώ- οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν και πολλές ελπίδες κόντρα στους… σεληνιασμένους γηπεδούχους. Από το δεύτερο δεκάλεπτο βρέθηκαν στο… -30 και από εκεί και έπειτα τα πράγματα έγιναν σχεδόν ακατόρθωτα με τους παίκτες του Πασκουάλ να φτάνουν χωρίς ζόρι στην επικράτηση.

Όσο για τους Έλληνες του ματς; 12 πόντους πέτυχε ο Παπανικολάου για τους νικητές και 8 ο Βασιλειάδης για τους φιλοξενούμενους. Ο Ναβάρο με 21 ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης. Νταμπλνταμπλ από τον Ντόρσι με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Δυνατό ξεκίνημα για την Μπαρτσελόνα. Οι γηπεδούχοι με καλή άμυνα και απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ (11-2) δεν άργησαν να χτίσουν διψήφια διαφορά, 16-6, ενώ διατήρησαν χωρίς δυσκολία το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (25-16). Τα πράγματα έγιναν δυσκολότερα για την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου αφού μένοντας για 3’28’’ χωρίς καλάθι στη δεύτερη περίοδο έδωσε την ευκαιρία στους Καταλανούς με σερί 7-0 να φτάσει σε νταμπλ σκορ, 32-16. Και τα χειρότερα δεν είχαν έρθει… Ακολούθησε επιμέρους 16-2 με το σκορ να φτάνει στο +30 (48-18) για τους «μπλαουγκράνα». Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο ημίχρονο σε 52-29.

Περισσότερα από τεσσερισήμισι λεπτά χρειάστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο η «Μπάρτσα» για να σκοράρει, με τον Κώστα Βασιλεάδη και την παρέα στο ίδιο διάστημα να μειώνουν σε 52-36. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Ναβάρο ξαναφέρνοντας τους γηπεδούχους πάνω από τους 20 πόντους (59-38). Οι Τούρκοι πάντως δεν το έβαλαν κάτω μειώνοντας στο τέλος της τρίτης περιόδου σε 65-49 και στην αρχή της τελευταίας σε 65-51. Κάπου εκεί όμως ξέμειναν από δυνάμεις. Το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα κα η Μπαρτσελόνα δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στο τελικό 84-65.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 52-29, 65-49, 84-65

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόρσι 10 (11 ριμπάουν), Σάδα 8, Χουέρτας 3, Ναβάρο 21 (5), Παπανικολάου 12 (1), Χεζόνια 2, Όλεσον 13 (1), Λόρμπεκ 6, Λάμπε, Νάχμπαρ 7 (6 ριμπάουντ), Τόμιτς 2

Εφές Αναντολού (Αγγέλου): Μπαλμπάι 4, Οσμάν 5 (1), Βασιλειάδης 8 (2), Ερντέν 15, Γκονλούμ 10, Σαβάνοβιτς 12 (2), Πλάνινιτς 9 (1), Μπιέλιτσα 2Πηγή: sport-fm.gr