Παρασκευή 3 Ιανουαρίου 2014

Ρεάλ η… άχαστη!!

Το αήττητο σερί της στην Euroleague διατήρησε η Ρεάλ επικρατώντας εκτός έδρας της Παρτίζαν με 80-64, σε ματς για την πρεμιέρα του ΣΤ’ ομίλου του Top 16 της Euroleague.

Ρεάλ η… άχαστη
Ακάθεκτο συνέχισε το… τρένο της Ρεάλ. Οι Μαδριλένοι έφυγαν νικητές από την κατάμεστη «Belgrade Arena» καθώς επικράτησαν της Παρτίζαν με 80-64, σε ματς που άνοιξε την αυλαία του ΣΤ’ ομίλου του Top 16 της Euroleague. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο κατάφερε να διατηρήσει το φετινό της αήττητο στη διοργάνωση κάνοντας το 11/11, ενώ παράλληλα μπήκε με το δεξί στην φάση των «16».

Καλή εμφάνιση από τον Γιάννη Μπουρούση με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από 16 είχαν οι Φερνάντεθ και Ροντρίγκεθ για τη «βασίλισσα». Ο Κίνσεϊ κορυφαίος των γηπεδούχων.

Μαζί συμβάδιζαν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες με τους γηπεδούχους να είναι ανταγωνιστικοί στο πρώτο πεντάλεπτο (10-13). Στη συνέχεια όμως τα κακά ποσοστά τους στα δίποντα (3/11, 27%) και η δυσλειτουργία τους στην άμυνα έδωσαν την ευκαιρία στους Μαδριλένους με μπροστάρη τον Γιάννη Μπουρούση να ξεφύγουν με 12 πόντους (17-29) στο τέλος του δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τα ηνία στο σκορ και στη δεύτερη περίοδο φτάνοντας και στο +13 (19-32). Στη συνέχεια όμως η αστοχία τους τόσο κοντά όσο και μακριά από το καλάθι έδωσαν την ευκαιρία στην Παρτίζαν με επιμέρους 9-2 να μειώσει στους τέσσερις (35-39). Τα τρίποντα του Ροντρίγκεθ που ακολούθησαν έβγαλαν τη… Ρεάλ από τη δύσκολη θέση και την οδήγησαν με αέρα οκτώ πόντων στα αποδυτήρια, για το ημίχρονο (39-47). Από τα αξιοσημείωτα του πρώτου μέρους οι 23 προσπάθειες των παικτών του Λάσο από τα 6,75μ. (8/23, 24%) και οι μόλις 15 (8/15, 53%) σε σουτ δύο πόντων.

Χαμηλές… πτήσεις εκατέρωθεν στο τρίτο δεκάλεπτο. Τόσο οι Σέρβοι όσο και οι Ισπανοί ήταν ιδιαιτέρως άστοχοι με αποτέλεσμα το επιμέρους 10-11 στην περίοδο που οδήγησε το σκορ στο 49-58 με την ολοκλήρωση των 30’. Η Παρτίζαν μπήκε δυνατά πίεσε και μείωσε στους έξι, 57-63, στο πρώτο δίλεπτο. Όμως η απάντηση ήταν άμεση από τη «βασίλισσα». Με σερί 10-0 έφτασε στο +16 (57-73) κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη αφού οι γηπεδούχοι έδειξαν να ξεμένουν από δυνάμεις και να μην μπορούν να αντιδράσουν. Μάλιστα η ομάδα του Λάσο προηγήθηκε και με 18 πόντους (59-77) για να ολοκληρώσει το ματς εύκολα με το υπέρ της 64-80.

Τα δεκάλεπτα: 17-29, 39-47, 49-58, 64-80

Παρτίζαν: Τέπιτς, Λοβέρν 13 (13 ριμπάουντ), Μιλουτίνοφ 8, Μιλοσάβλιεβιτς 9, Μπογκντάνοβιτς 15 (3), Γκάγκιτς 2, Μουσλι, Κίνσεϊ 17 (1)

Ρεάλ Μαδρίτης: Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 16 (2), Ρέγιες 10 (2), Μίροτιτς 7 (1), Ροντρίγκεθ 16 (4), Κάρολ, Ντάρντεν 5 (1), Γιούλ 5 (1), Μπουρούσης 15 (9 ριμπάουντ), Σλότερ 6, ΜεχρίΠηγή: sport-fm.gr