Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2014

Με αέρα… αλλαγής ο ΠΑΟΚ!

Με τον Θανάση Στράντζαλη να ντεμπουτάρει στον πάγκο του ΠΑΟΚ, η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε 3-1 της Νίκης Αιγινίου για την 12η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ των ανδρών.

Με αέρα… αλλαγής ο ΠΑΟΚ
Ο Θανάσης Στράντζαλης ήρθε στον πάγκο, ο Μπράντλει Λόουσον έκανε παρέα με τον Στέλιο Νικηφορίδη τρομερά πράγματα και ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-1 της Νίκης Αιγινιου, για την 12η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ των ανδρών.

Οι Θεσσαλονικείς πήραν, σχετικά εύκολα τα δύο πρώτα σετ, ενώ έχασαν το τρίτο. Το τέταρτο και τελευταίο ήταν και το πιο δύσκολο, αφού χρειάστηκαν 30 πόντους για να το κατακτήσουν. Για τους φιλοξενούμενους διασώθηκε ο Παλεντζάς με 17 πόντους.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 25-16, 23-25, 30-28)

ΠΑΟΚ (Στράντζαλης): Παντακίδης 7π (5/12 επ, 2 μπλοκ), Λόουσον 17 (14/32 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 77% υπ - 50% άριστες), Νικηφορίδης 16 (12/29 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 59% υπ - 37% άριστες), Χριστοφορίδης 3 (1/5 επ, 1 άσσο, 1 μπλοκ), Μακ Κίμπιν 3 (3/4 επ), Τζελάτης 24 (23/46 επ, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 75% υπ - 45% άριστες), Πιπέργιας, Στίγγας, Μίλκοφ 2 (2/3 επ).

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Αναστασιάδης 2π (2/3 επ), Νταλιέγκε 7 (3/4 επ, 3 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 9 (7/23 επ, 2 μπλοκ, 82% υπ - 55% άριστες), Μακ Λαχλίν 18 (18/46 επ, 64% υπ - 45% άριστες), Χαραλαμπίδης 9 (6/13 επ, 3 μπλοκ), Παλεντζάς 17 (15/37 επ, 2 μπλοκ) / Αγγελής (λ, 75% υπ - 58% άριστες), Γεωργόπουλος, Μπλανκενάου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Παράσογλου.

Στο ντεμπούτο του στον ασπρόμαυρο πάγκο ο νέος τεχνικός του ΠΑΟΚ Θανάσης Στράντζαλης τόνισε: «Ξέραμε από την αρχή θα ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι καθώς η ομάδα μετρούσε μόλις 3-4 προπονήσεις. Στην ομάδα ήρθαν τέσσερα νέα άτομα (δύο προπονητές , δύο παίκτες) και σίγουρα χρειάζεται χρόνος για να δέσουμε. Έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι και είναι θετικό που καταφέραμε και το κερδίσαμε. Το μυαλό μας είναι στον ευρωπαϊκό αγώνα με την Μπιούλ».
«Νίκη αυτοπεποίθησης»

Ο Μπράντλει Λόουσον που στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του ΠΑΟΚ ήταν από τους κορυφαίους και βοήθησε τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του επί της Νίκης Αιγινίου δήλωσε: «Αισθάνομαι πολύ χαρούμενος που μετά από επτά μήνες κατάφερα να αγωνιστώ. Είναι πολύ θετικό ότι ξεκινήσαμε με νίκη τις υποχρεώσεις μας στο δεύτερο γύρο. Μια νίκη που θα μας δώσει και μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση για το Ευρωπαϊκό παιχνίδι της Τετάρτης. Έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι που κορυφώθηκε στο φινάλε. Παίξαμε πολύ καλά στα δύο πρώτα σετ , αλλά κάπου εκεί χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας και την ενέργεια μας και δώσαμε δικαίωμα στην αντίπαλο ομάδα να πιστέψει στη Νίκη. Σημαντικό ρόλο έπαιξε ότι στο γήπεδο βρέθηκαν αρκετοί φίλοι της Νίκης Αιγινίου που της έδωσαν παραπάνω ενέργεια. Ευτυχώς στο τέταρτο σετ καταφέραμε και πήραμε τη νίκη. Ελπίζω να έχουμε ακόμα καλύτερες εμφανίσεις στη συνέχεια ώστε να φέρουμε ξανά τον κόσμο στο γήπεδο». Πηγή: sport-fm.gr