Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2014

Το δεκάλεπτο του «τρόμου»

Στο τελευταίο δεκάλεπτο κρίθηκε η αναμέτρηση της Ελτσε με τη Σεβίλλη, οι οποίες ήρθαν ισόπαλες 1-1 με γκολ στο 82’ και στο 89’.

Οι δυο ομάδες ήρθαν 1-1 στο «Μαρτίνεθ Βαλέρο», στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Primera Division και έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν αμφότερες τους στόχους που έχουν αυτή τη στιγμή στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Ήτοι, για τους γηπεδούχους να ξεφύγουν περισσότερο από το +2 από τις τρεις τελευταίες θέσεις και για τους Ανδαλουσιάνους να μπουν στην προνομιούχο εξάδα, από την οποία απέχουν τώρα μόλις ένα βαθμό, με τις δυο ομάδες να περιμένουν τα υπόλοιπα αποτελέσματα και να ελπίζουν σε τυχόν «γκέλες» των υπόλοιπων διεκδικητών.

Το ματς ήταν μέτριο στο πρώτο ημίχρονο και χωρίς φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, όμως στην επανάληψη ο Μπάκα έχασε δυο κλασικές ευκαιρίες για τη Σεβίλλη για να προηγηθούν οι δυο φορές νικητές του Κυπέλλου UEFA. Έτσι, στο 82’ ο Ερέρα με κεφαλιά μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, για να ισοφαρίσει στο 89’ο Καρίσο με τον ίδιο τρόπο και από ελεγχόμενη θέση, ύστερα από σέντρα του Ρέγες.

ΕΛΤΣΕ: Τόνιο, Σουάρεθ, Λομπάν, Πελεγκρίν, Αλμπακάρ, Πέρεθ, Μάρκεθ, Κόρο, Τζιλ (81’ Ερέρα), Νίγκεθ (69’ Φιντέλ), Μποάκιε (84’ Ριβέρα)

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπέτο, Κόκε, Φάζιο, Καρίσο, Ναβάρο, Μ’ Μπία (70’ Παρέχα), Ιμπόρα (65’ Γκαμεϊρό), Ρέγες, Ράκιτιτς, Βιτόλο, Μπάκα (80’ Μαρίν)