Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2014

Ο Σανγκόι «μαύρισε» τον Λοτίνα…!!

Ο Σανγκόι «μαύρισε» τον Λοτίνα…Ο Απόλλων Λεμεσού «άλωσε» το ΓΣΠ, νικώντας 4-2 την Ομόνοια στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος. «Μαύρο» το ντεμπούτο του Μιγκέλ Άνχελ Λοτίνα στον πάγκο των «τριφυλλοφόρων».

Σε… περίπατο μετέτρεψε ο Απόλλων το ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος με την Ομόνοια. Η ομάδα της Λεμεσού πέρασε σαν «σίφουνας» από το ΓΣΠ, νικώντας 4-2, βάζοντας τέλος σε μια αρνητική παράδοση δέκα ετών. Παράλληλα, επέστρεψε στις επιτυχίες, μετά από δύο ισοπαλίες και πέρασε προσωρινά στην κορυφή. Από την άλλη, η Ομόνοια, που είχε για πρώτη φορά στον πάγκο τον Μιγκέλ Άνχελ Λοτίνα, γνώρισε την πρώτη εντός έδρας ήττα, χάνοντας μαζί και την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά της από την κορυφή της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 24ο λεπτό με πέναλτι του Σανγκόι, σε ανατροπή του Γκιέ από τον Θερβέρα. Έξι λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, καθώς ο Αγκουιάρ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι στο δεύτερο πέναλτι που καταλογίστηκε στο παιχνίδι.

Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 38ο λεπτό, ο Σανγκόι μετά από εξαιρετική ενέργεια, «σέρβιρε» έτοιμο γκολ στον Παπουλή και αυτός από κοντινή θέση, έκανε το 0-2. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ομόνοια πίεσε και προσπάθησε να πετύχει ένα γκολ για να ξαναμπει στο παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφερε. Τελικά δέχθηκε και τρίτο στο 69ο λεπτό και πάλι από τον Σανγκόι.

Τρία γκολ μπήκαν σε 69 λεπτά, άλλα τόσα μπήκαν και στις καθυστερήσεις. Στο 91’ οι γηπεδούχοι μείωσαν το σκορ με τον Γκικίεβιτς, αλλά τρία λεπτά αργότερα, ο Γκουγιόν πέτυχε το τέταρτο γκολ του Απόλλωνα, που έδωσε ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις στη νίκη του. Το τελικό αποτέλεσμα 2-4 διαμόρφωσε στο 95ο λεπτό ο Τέιλορ.