Κυριακή 16 Φεβρουαρίου 2014

Το γιοφύρι της... Νίκης έπεσε στη Ζάκυνθο!!

Αυτοκαταστοφική η Νίκη Βόλου έχασε από τη Ζάκυνθο εκτός έδρας με 2-0 και δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τη μεγάλη νίκη επί του Ηρακλή την 19η αγωνιστική. Σημαντικό διπλό του Φωστήρα στην έδρα των Χανίων.

Το γιοφύρι της... Νίκης έπεσε στη Ζάκυνθο!
Στο Καυτανζόγλειο το έχτισε, στη Ζάκυνθο γκρεμίστηκε...

Ό,τι κατάφερε με κόπο η Νίκη Βόλου την προηγούμενη αγωνιστική νικώντας τον Ηρακλή, εκτός έδρας, με δέκα παίκτες, του έδωσε μια και το… διέλυσε, καθώς το ταξίδι της ομάδας της Μαγνησίας στη Ζάκυνθο συνοδεύτηκε με ήττα 2-0 από την τοπική ομάδα.

Από την αρχή οι οιωνοί δεν ήταν οι καλύτεροι και μόλις στο 4ο λεπτό ο Μπίρης με κεφαλιά από φάουλ Οικονόμου έβαλε μπροστά τους επτανήσιους.

Η Νίκη δεν έδειξε να ξυπνάει ύστερα από το πρώτο γκολ, ενώ αντιμετώπιζε πρόβλημα στη δημιουργία φάσεων και είδε το έργο του πρώτου ημιχρόνου να «ανεβαίνει» και στην αρχή του δεύτερου με τον Σκαθαρούδη με προβολή να δίνει «αέρα» δύο τερμάτων στους γηπεδούχους στο 50ό λεπτό.

Η κακή μέρα της Νίκης είχε ως αποκορύφωμα την αποβολή του Πινιέιρο στο 71’, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ με δέκα παίκτες έμεινε στα τελευταία λεπτά και η Ζάκυνθος, λόγω απευθείας κόκκινης στον Κυριακίδη.

Με αυτόν τον τρόπο, η Νίκη Βόλου παρέμεινε στους 38 βαθμούς, ενώ για κακή της τύχη ο Ηρακλής πέρασε από την έδρα της Δόξας Δράμας και την προσπέρασε στη βαθμολογία, καλύπτοντας άμεσα την ήττα του από την ομάδα της Μαγνησίας στο Καυτανζόγλειο την 19η αγωνιστική.

Στον Νότιο Όμιλο, ο Φωστήρας με μόλις 16 παίκτες στην αποστολή του έκανε σπουδαίο διπλό στην έδρα των Χανίων, με σκόρερ τον Σεχολάρι, ανεβαίνοντας προσωρινά στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, μόλις τέσσερις πίσω από τους Κρητικούς, οι οποίοι δεν κατάφεραν να ξεφύγουν από τους διώκτες τους για την τρίτη θέση.