Κυριακή 16 Φεβρουαρίου 2014

Γλυκιά… πρόκριση!! (video)

Στα προημιτελικά του κυπέλλου Αγγλίας προκρίθηκε η Έβερτον, που νίκησε 3-1 τη Σουόνσι στο «Γκούντισον Παρκ» σε νοκ άουτ παιχνίδι του 5ου γύρου.

Γλυκιά… πρόκριση (video)
Η Έβερτον είναι η τέταρτη ομάδα που εξασφάλισε την πρόκριση για τα προημιτελικά του κυπέλλου Αγγλίας. Τα «ζαχαρωτά», επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί κόντρα στη Σουόνσι, την οποία και νίκησαν με σκορ 3-1 στο «Γκούντισον Παρκ» στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της ημέρας για τον 5ο γύρο.

Οι γηπεδούχοι, προηγήθηκαν νωρίς-νωρίς, αφού μόλις στο 5ο λεπτό ο Τραορέ, εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην άμυνα της Σουόνσι και έκανε το 1-0. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, αφού δέκα λεπτά αργότερα ο Ντε Γκούζμαν ισοφάρισε σε 1-1. Από εκεί και έπειτα και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με την Έβερτον να χάνει μία-δύο ευκαιρίες, αλλά το σκορ να παραμένει ισόπαλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ένα γκολ του Νέισμιθ στο 65ο λεπτό μετουσίωσε την υπεροχή των «ζαχαρωτών» σε προβάδισμα (2-1), ενώ επτά λεπτά αργότερα, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπέινς, η υπόθεση-πρόκριση κρίθηκε με το τελικό 3-1.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Έβερτον: Ρόμπλες, Κόουλμαν, Μπέινς, Γιαγκέλκα, Ντιστέν, ΜακΚάρθι, Μπάρι, Μιραλάς (87’ Ντεουλοφέου), Πίενααρ, Μπάρκλεϊ (61’ Όσμαν), Τραορέ (61’ Νέισμιθ).
Σουόνσι: Τρεμέλ, Ρίτσαρντς, Μπάρτλεϊ (31’ Γουίλιαμς), Αμάτ, Τέιλορ, Κάνας, Ντε Γκούζμαν, Λαμά (69’ Λίτα), Ερνάντεζ, Ρουτλέτζ (46’ Nτάιερ), Βάσκες.

Everton 3-1 Swansea City 16.02 ourmatch.net από ourmatch

Αναλυτικά ο 5ος γύρος του κυπέλλου Αγγλίας:

Σάββατο, 15/2

Σάντερλαντ-Σαουθάμπτον 1-0 (50' Γκάρντνερ)
Κάρντιφ-Γουίγκαν 1-2 (27’ Κάμπελ - 18’ ΜακΚαν, 40’ Γουότσον)
Σέφιλντ Γουένσντεϊ-Τσάρλτον (αναβλήθηκε)
Μάντσεστερ Σίτι-Τσέλσι 2-0 (16’ Γιόβετιτς, 67’ Νασρί)

Κυριακή, 16/2

Έβερτον-Σουόνσι 3-1 (5’ Τραορέ, 65΄Νέισμιθ, 72’ Μπέινς (πεν.)- 15΄ Ντε Γκούζμαν)
Σέφιλντ Γιουνάιτεντ-Νότιγχαμ Φόρεστ (17:00)
Άρσεναλ-Λίβερπουλ (18:00)