Κυριακή 16 Φεβρουαρίου 2014

Αργεντινή: Ξέσπασμα για Βελέζ!! (videos)

Την πρώτη νίκη της στο Final της Αργεντινής σημείωσε η Βελέζ με εμφατικό 3-1 στην έδρα της Άρσεναλ Σαραντί.
Ο 26χρονος Μάουρο Ζάρατε σημείωσε το 1-0 στο 48ο λεπτό και το 2-0 στο 58ο, ενώ στο 64ο ο Χόρχε Κορέα διεύρυνε το προβάδισμα των «φορτίν», που απέκτησαν και αριθμητικό πλεονέκτημα κατόπιν αποβολής του Νταμιάν Πέρεζ στο 76ο λεπτό. Πάντως, στο 85ο ο Μαριάνο Εστεβερία μείωσε σε 3-1. Από την πλευρά της, η Σαν Λορένζο επικράτησε της Ρασίνγκ Κλουμπ με 1-0 χάρη σε γκολ του Νικόλας Μπλάντι στο 8ο, το οποίο ήταν το πρώτο του 24χρονου στράικερ με τη φανέλα των «ματαντόρες».
Ακόμα, η Κολόν θυμήθηκε τη «γεύση» της νίκης έπειτα από δεκαπέντε αγώνες με 1-0 σε βάρος της Αρχεντίνος Τζούνιορς χάρη σε κεφαλιά-αυτοθυσία του Γκάμπριελ Γκρασιάν στο 55ο λεπτό. Τέλος, η Εστουντιάντες πέρασε με 1-0 από την έδρα των Ολ Μπόις χάρη σε γκολ του Γκουίντο Καρίγιο στο 65ο λεπτό, αν και στο 68ο αποβλήθηκε ο Κάρλος Αούζκι, ενώ η Τίγκρε παραχώρησε 0-0 στην Ολίμπο, που έμεινε με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις λόγω αποβολής του Νέστορ Μοϊράγκι στο 91ο λεπτό.
0
Σημείωση: Ο πρωταθλητής του Final προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2015 και θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια της Inicial, Σαν Λορένζο, στο τέλος της σεζόν. Ο υπερπρωταθλητής θα πάρει μέρος στο Κόπα Σουνταμερικάνα του 2014.