Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2014

Η Μπάγερν της… ανατροπής!!

Τι και αν βρέθηκε να χάνει με 18 πόντους; Η Μπάγερν βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και γύρισε το παιχνίδι απέναντι στην Λοκομοτίβ Κουμπάν (82-79) για το Top 16, ξαναμπαίνοντας στο κόλπο της πρόκρισης.

Η Μπάγερν της… ανατροπής!
Μεγάλη νίκη πέτυχε η Μπάγερν στο Μόναχο καθώς επικράτησε 82-79 της Λοκομοτίβ Κουμπάν στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του Top 16 της Euroleague.

Με την νίκη αυτή οι Γερμανοί έκαναν το 3-4 στη διοργάνωση και μπήκαν και πάλι στο κόλπο της πρόκρισης στα play offs της διοργάνωσης. Αντίθετα και οι Ρώσοι πήγαν στο 3-4 και πλέον ισοβαθμούν με την ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχος ήταν ο Ντιλέινι με 18 πόντους και από την ομάδα του Πασούτιν ξεχώρισε ο Σίμον με 19 που όμως, όπως αποδείχτηκε δεν ήταν αρκετοί.

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι προηγήθηκε της Μπάγερν αρχικά με +7 (10-17) χάρις σε τρίποντο του Γιασάιτις ενώ η διαφορά εκτοξεύτηκε στους +16 (14-30) στο τέλος της περιόδου. Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +18 (16-34). Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και έτσι κατάφεραν να μειώσουν στους δέκα (40-50) στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Δυναμικά επέστρεψε από τα αποδυτήρια η Μπάγερν και με επιμέρους 10-2 κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και να πλησιάσει στο καλάθι, 50-52. Από εκεί και έπειτα και παρότι δεν κατάφεραν να προηγηθούν οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψε στους Ρώσους να ξεφύγουν ξανά ολοκληρώνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 62-65. Η ολική ανατροπή για την Μπάγερν έγινε με την συμπλήρωση του έκτου λεπτού στο τέταρτο δεκάλεπτο (73-71) και την ολοκλήρωσε, παίρνοντας το ροζ φύλλο του αγώνα με (82-79).

Τα δεκάλεπτα: 14-30, 40-50, 62-65, 82-79

Μπάγερν Μονάχου (Πέσιτς): Σαφάρτζικ 12 (2), Τόμπσον 12, Στάιγκερ 3, Μπέντσινγκ 2, Τζέντοβιτς, Ντιλέινι 18 (2), Ιντμπίχι 4, Σάβοβιτς 5, Τέιλορ 14 (3), Μπράιαντ 12

Λοκομοτίβ Κουμπάν (Πασούτιν): Μπράουν 11, Γουίλιαμς 9, Χέντριξ 14, Καλνιέτις 8, Λικχοντέι 6, Γιασάιτις 5, Ζουκανένκο, Μάριτς 7, Σίμον 19 Πηγή: sport-fm.gr