Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2014

Σπάει ρεκόρ και... νεύρα!!

Με την απόδοση της να μην πιάνει σε καμία περίπτωση υψηλά στάνταρ, η Σέλτικ ξεκόλλησε από το ένα τέρμα στο τέλος και νίκησε την Χάρτς με 2-0. Ρεκόρ οι 13 αγώνες με «μηδέν» παθητικό για τους «κέλτες».

Σπάει ρεκόρ και... νεύρα
Τι κι αν είναι μακράν η καλύτερη ομάδα στην Σκωτία, ειδικά μετά την απουσία από την μεγάλη κατηγορία της Ρέιντζερς.

Η Σέλτικ μπορεί να είναι στο πρώτο σκαλί της βαθμολογίας με «συμπαντική» διαφορά από τον δεύτερο, ωστόσο, το ποδόσφαιρο που παίζει περνά απαρατήρητο και από τον πιο φανατικό οπαδό της.

Οι «Κέλτες» φιλοξενήθηκαν στην έδρα της τελευταίας στην Πρέμιερσιπ, Χάρτς και πραγματοποίησαν άλλη μια αδιάφορη εμφάνιση. Νίκησαν τους γηπεδούχους με σκορ 2-0 - το δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις του αγώνα - χάρη στα γκολ του Γκρίφιθς στο 57’και το 90+3’.

Η απόδοση της ομάδας του Σαμαρά, που έμεινε στον πάγκο, σε καμία περίπτωση δεν ανέβασε στροφές και η ποιότητα και μόνο της Σέλτικ ήταν αυτή που χρειάστηκε για να συνεχίσει αήττητη στο φετινό μαραθώνιο.

Το στοιχείο που ξεχωρίζει για την ομάδα του Νιλ Λένον είναι το ρεκόρ που πραγματοποίησε, καθώς πλέον είναι η μόνη που σε 13 αγώνες δεν έχει δεχτεί τέρμα, σπάζοντας τις 12 αγωνιστικές της Αμπερντίν την περίοδο 1970-1971.