Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2014

Υπάρχει ζωή στο Λιμάνι!! (video)

Η καρδιά του Αμβούργου χτυπάει ακόμη. Στο ντεμπούτο του Μίρκο Σλόμκα, η ομάδα του λιμανιού νίκησε 3-0 τη Ντόρτμουντ, που είχε το μυαλό της στο Champions League και αναπτέρωσε τις ελπίδες παραμονής.

Υπάρχει ζωή στο Λιμάνι! (video)
Είχε να νικήσει από τις 24 Νοεμβρίου του 2013. Στη συνέχεια, το κοντέρ έγραψε μια ισοπαλία, επτά σερί ήττες και την αίσθηση ότι μάλλον η χρονιά χάνεται. Όμως, το Αμβούργο φαίνεται ότι δεν θα παρατήσει έτσι εύκολα τα όπλα.

Με τον Μίρκο Σλόμκα να κάνει ντεμπούτο στην τεχνική ηγεσία, η ομάδα του λιμανιού της βόρειας Γερμανίας, έφτασε σε μια τεράστια, από κάθε άποψη, νίκη 3-0 επί της Ντόρτμουντ και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες για παραμονή στη Μπουντεσλίγκα. Το σκορ άνοιξε στο 42ο λεπτό ο Γίρατσεκ, στο 58’ ο Λαζόγκα πέτυχε το δεύτερο γκολ και στις καθυστερήσεις ο Καλχάνογλου διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μπορούσια είχε την κατοχή, αρκετές ευκαιρίες, αλλά και έλλειψη καθαρού μυαλού στην τελική προσπάθεια, με αποτέλεσμα να υποστεί την έκτη ήττα της τη φετινή σεζόν. Πιθανώς οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ να είχαν το μυαλό τους στην προσεχή (25/02) αναμέτρηση με τη Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη για το Champions League.

Hamburger SV 3-0 Borussia Dortmund από Goals_Arena

Από εκεί και πέρα, σπουδαία νίκη στην προσπάθεια για έξοδο στην Ευρώπη πέτυχε η Χέρτα Βερολίνου, που επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Στουτγκάρδης, όπως και η Άουγκσμπουργκ, με το εμφατικό 4-2 στην έδρα της Φράιμπουργκ. Από την άλλη, η Γκλάντμπαχ, η οποία έχει τον ίδιο στόχο, έχασε έδαφος, παραχωρώντας ισοπαλία 2-2 στη Χοφενχάιμ, σε ένα παιχνίδι, που προηγήθηκε 2-0.

Σε ό,τι αφορά τη μάχη της παραμονής, εκτός από το Αμβούργο, νίκη-ανάσα πέτυχε και η Νυρεμβέργη, που επιβλήθηκε 2-1 της Άιντραχτ Μπραουνσβάιγκ με ανατροπή και παίζοντας με δέκα παίκτες για περίπου μια ώρα.