Τρίτη 11 Φεβρουαρίου 2014

Αργεντινή: Γκολάρα του Μπλάνκο για Λανούς! (videos)

Ισοπαλία με 2-2 στην έδρα της Μπελγκράνο απέσπασε η Λανούς χάρη σε ψηλοκρεμαστό σουτ του πρώην στράικερ της ΑΕΚ, Ίσμαελ Μπλάνκο, στο 76ο λεπτό.
Ο 31χρονος στράικερ βρέθηκε απέναντι στον Αγκουστίν Μαρκεσίν και διατήρησε τη ψυχραιμία του περνώντας την μπάλα πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 2-2. Μάλιστα, η ομάδα του προηγήθηκε στο 10ο λεπτό με τον Χόρχε Ορτίζ, αλλά στο 33ο λεπτό διαμορφώθηκε το 1-1 με αυτογκόλ του Πάολο Γκολτζ και στο 40ό ο Λουτσιάνο Λόγιο έβαλε την Μπελγκράνο μπροστά με 2-1 χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Λόγω Μπλάνκο, όμως, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το Final της Αργεντινής με ισοπαλία.
0
Σημείωση: Ο πρωταθλητής του Final προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2015 και θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια της Inicial, Σαν Λορένζο, στο τέλος της σεζόν. Ο υπερπρωταθλητής θα πάρει μέρος στο Κόπα Σουνταμερικάνα του 2014.
6
Σημείωση: Η συνολική κατάταξη του 2013-14 θα καθορίσει τις ομάδες που θα πάρουν μέρος στο Κόπα Σουνταμερικάνα του 2014, στο οποίο έχει προκριθεί η Λανούς ως κάτοχος. Πέντε ομάδες πλην του υπερπρωταθλητή και της Λανούς θα πάρουν «εισιτήριο».