Παρασκευή 25 Απριλίου 2014

Σαν τον… αδερφό του!

Ο Κέβιν Λάνγκφορντ θύμισε σε σκοράρισμα τον διασημότερο αδερφό του, Κιθ, και ο Πανιώνιος επικράτησε εύκολα του Απόλλωνα Πατρών στη Νέα Σμύρνη με 79-47.

Σαν τον… αδερφό του
Έτοιμος για τα play offs έδειξε ο Πανιώνιος, που αν και χωρίς βαθμολογικό κίνητρο (καθώς είναι σίγουρα τρίτος) επικράτησε εύκολα στη Νέα Σμύρνη του Απόλλωνα Πατρών με 79-47 για την 25η αγωνιστική. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Κέβιν Λάνγκφορντ, που θύμισε τον αδερφό του-παίκτη της Αρμάνι-Κιθ έχοντας 19 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Οι Αχαιοί, που είχαν 2/24 τρίποντα, μετά τις ήττες Τρικάλων και Κολοσσού θα είναι στα play offs με νίκη επί του Παναθηναϊκού στην Πάτρα ή εφόσον το Ρέθυμνο δεν κάνει το 2/2 με Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ και Ηλυσιακό στην Κρήτη.

Η διακοπή δεν φάνηκε να επηρεάζει στο ελάχιστον τον Πανιώνιο που ήταν καταιγιστικό στο πρώτο δεκάλεπτο. Πέτυχε τους έξι πρώτους πόντους του αγώνα (6-0), ξέφυγε πολύ νωρίς με διψήφια διαφορά (15-4) και καθοδηγούμενος από τον ορεξάτο ΜακΚόλουμ έκλεισε την περίοδο στο +16 (31-15). Ο Απόλλων αναθάρρησε στο δεύτερο δεκάλεπτο και με όπλο την άμυνά του, που κράτησε στο μηδέν για περισσότερο από πέντε λεπτά τους «κυανέρυθρους», αλλά και ηγέτη τον Γουίλσον στην επίθεση, κατάφερε να πλησιάσει στους οκτώ (31-23). Ένα ξέσπασμα του Λάνγκφορντ επανέφερε τους γηπεδούχους σε απόσταση, 40-28, προτού κλείσει το πρώτο μέρος με 40-31.

Ο Λάνγκφορντ και τα τρίποντα εξακολουθούσαν να είναι οι καλύτερες επιθετικές λύσεις για τον Πανιώνιο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (48-35). Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο με τους μεν γηπεδούχους να είναι εκνευριστικά άστοχοι στα δίποντα, τους δε φιλοξενούμενους πίσω από τα 6,75μ. Ένα τρίποντο του Μίλμπουρν και «ξεκόλλησε» τον Πανιώνιο που έκλεισε το δεκάλεπτο στο +14 (55-41) κι όλα φάνηκε να τελειώνουν νωρίς με τη «βόμβα» του Ντούβνιακ που διαμόρφωσε το 60-41, οκτώ λεπτά πριν το τέλος. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν πάτησαν φρένο φτάνοντας και στο 64-41 ολοκληρώνοντας ένα σερί 14-0. Ο «ζεστός» Ντούβνιακ ανέβασε τη διαφορά στο 79-47, που ήταν και το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 31-15, 40-31, 55-41, 79-47.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 10, Ντούβνιακ 17, Κάρτερ 5, Μίλμπουρν 11, Αθανασούλας 2, Μπατής 5, Σκορδίλης, Λάνγκφορντ 19, Μισέλ, Σίμτσακ 6, Κυρίτσης 2, Σαλούστρος 2.

Απόλλων Π. (Βετούλας): Ρος 11, Αργυρόπουλος 4, Ντάνιελ 10, Γουίλσον 12, Λιανός 2, Πέτροβιτς 5, Πελεκούδας, Μολφέτας, Νιφόρας, Ζαφείρης 2, Μιλουτίνοβιτς, Χοτ 1.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Καλδίρης, Μπίκας. Πηγή: sport-fm.gr